Su sorunu çiftçiye darbe vurdu

Su sorunu çiftçiye darbe vurdu

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Karapınar’daki Ziraat Odaları Birliği Konya İlçe Başkanları Aylık İl Koordinasyon Toplantısı’nda Konya'da su sorununun Konya çiftçisine büyük darbe vurduğunu söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Konya İlçe Başkanları Aylık İl Koordinasyon Toplantısı, Karapınar'da yapıldı. Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya, Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ile 28 ziraat odası başkanı katıldı. Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı, Karapınar Ziraat Odası Meclis Salonu'nda yapılan toplantının açılış konuşmasında, Karapınar tarımı ile ilgili bilgi verdi. Karapınar'ın son yıllarda endüstri bitkilerine yöneldiğini söyleyen Bozaklı, ''İlçemiz en az yağış bir yer ve zor şartlar altında çiftçilik yapmaktadır. En büyük sıkıntımız, girdilerin yüksek olması ancak yetiştirdiğimiz ürünlere gerçek değerinin verilmemesidir'' dedi. Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ise Konya'da su sorununun Konya çiftçisine büyük darbe vurduğunu söyledi.

Çiftçilerin birbirine ''para isteyecek'' diye selam veremez duruma geldiğini savunan Ataiyibiner, su, kuyu ruhsatı ve enerji konusunda çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. ''Uygulanmak istenen kota çiftçinin sonu olur'' diyen Ataiyibiner, ''Konya'da uygulanacak su kotasının mantığı yok. Çünkü yağış çok az yağıyor, zaten su sıkıntısı var. Çözüm ise başka havzalardan Konya ovasına su getirilmesi. Konya tarımı Türkiye tarımının yüzde 10'luk ihtiyacını karşılıyor. Yapılması planlanan uygulamalar ile çiftçilik engellenmek isteniyor'' dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur ise tarımda dünyada 4. sırada olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Kota uygulaması ile tarımda söz sahibi olamayız. Bunun için Meclis'te görüşmeler yapacağız. Çiftçilerin zor durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Mazot, gübre fiyatları çiftçinin belini bükmüş vaziyette. Kotalar ise çiftçimizin birlikte hareket etmesi gereken en büyük sorun. Birlik olarak oda başkanlarımız ile birlikte gerekli çalışmaları yürüteceğiz.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.