Stad, yeşil alan yapılır mı?

Stad, yeşil alan yapılır mı?

Yeni stadyum yapılırken eski stadyum arsasının nasıl değerlendirileceği konusu da gündeme geldi.

Eski stadyumun bulunduğu arsanın yüzde 75'lik kesiminin yeşil alan olarak değerlendirileceği açıklandı. Ancak kalan yüzde 25'lik kısma yapılacak olan yatırımın yeşil alanla ilgili açıklanan oranı düşürebileceği kaygısı yaşanır oldu

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni stadyumun ardından eski stadyumun bulunduğu arsanın nasıl değerlendirileceği konusu gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yeni stadyumun tamamlanmasının ardından eski stadyumun yüzde 75'lik kısmının yeşil alan olarak değerlendirileceğini ifade etmişti. Konya'da şu anda stadyumun bulunduğu alanda arzu edilen görüntülerin olmadığını söyleyen Tahir Akyürek, “Çevre duvarından içindeki yapılara kadar şehrimizin en kıymetli alanı olmasına rağmen arzu edilen bölgeye değer katmayan bir alan. Ekonomik ömrünü tamamlamış bir stadyum, UEFA kriterlerine uymayan spor tesisleri bulunuyor. UEFA kriterlerine uygun Türkiye'nin en modern, dünya şampiyonalarının yapılabileceği spor tesislerini şehrimize kazandırıyoruz. Mevcut stadyumun bulunduğu 102 bin metrekarelik alan, onun yanındaki ara cadde, devamındaki DSİ Bölge Müdürlüğü'nün bulunduğu alanla ilgili yeni bir çalışma yürütüyoruz. Bu yeni çalışmada Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla bir ön görüşme yaptık. Tam olarak mutabakata varırsak oradaki alanı da stadyum alanıyla birleştirerek, en az yüzde 75'ini yeşil alan, yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve güzel bir kent parkı olarak şehrimize kazandırıp, bu bölgeye değer katmak istiyoruz. Biz, stadyum alanının 20-25 kuleden oluşan bir bölge olmasını önlemek için bu fedakarlığı yapıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

STADYUMU YOK SAYMAK DOĞRU DEĞİL

Mevcut Konya Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu arsanın nasıl değerlendirileceği konusunda ciddi kaygılarının bulunduğunu belirten Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Serdar Işık ise, bu stadyumun tüm birimleriyle Cumhuriyet eseri olarak korunması yönünde Koruma Kurulu'na müracaatta bulunduklarını ifade etti. Konya Stadyumu'nun 1950'lerden kalan bir Cumhuriyet eseri olduğunu söyleyen Serdar Işık, “Koruma Kurulu, giriş kapısı ile stadyum içerisindeki iki katlı bir binayı tescilledi. Halbuki, stadyum son derece önemliydi. Türkiye'nin ilk veledromu buradaydı. Seyirci sahadan uzak diyerek böyle bir spor tesisini yok saymak, doğru bir düşünce değildir” dedi.

YÜZDE 75 ALDATMACASI MI?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in stadyumun da içinde bulunduğu alanın yüzde 75'ini yeşil alan olarak düzenleyeceklerini söylediğini ancak bununla ilgili Mimarlar Odası Konya Şubesi'nin ciddi kaygılarının olduğunu dile getiren Serdar Işık, “Bu alanın geriye kalan yüzde 25'lik kısmının yeşil alan dışında kullanılması planlanıyor. Toplam inşaat alanının zemindeki inşaat alanına bölünmesi ile çıkan alana emsal denir. Emsal değeri, imar planında belirtilir. Emsal değerinin kaç olacağı da belediyeler tarafından belirlenmektedir. Şimdi yüzde 25'lik alan zemin olarak kullanılır da, bunun emsaline bakıldığı zaman oran bir anda değişiverir. Diyelim ki, bin metrekarelik bir alan inşaat için ayrıldı. Bunun emsali 5 olarak belirlenirse, bu alan 5 bin metrekareye hitap eder hale gelir” ifadelerini kullandı. Mimarlar Odası Konya Şubesi olarak bu alanda inşaat yapılmasına tamamıyla karşı olduklarını bildiren Işık, “Burada gecekondu vari bir şekilde yapılmış alanlar var. Bunlar şehrin estetiğine uymayan çalışmalar. Biz bunlar da kalsın demiyoruz. Örneğin açık tribünün bulunduğu alandaki gölgelikler ne mimariye uygundur, ne de estetiğe. Burada bir düzenleme çalışması yaparak stadyumun, tamamen spor alanı olarak Konyalının hizmetine sunulması gerekiyor. Burası son derece önemli bir yerdir. Buraya verilecek inşaat nizamları neticesinde alt yapının ne şekilde çözüleceği de düşünülmesi gereken bir konu başlığıdır” diye konuştu.

ŞEHRİN HAFIZASI SİLİNİYOR!

Yeşil alan miktarının artırılması ile ilgili çalışmalara da değinen Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Serdar Işık, “Deniliyor ki, 'Biz devraldığımızda kişi başına düşen yeşil alan miktarını birkaç misliyle artırdık.' Esas olan şehrin göbeğine yeşil alan yapmaktır. Şehrin çevresine isterseniz dönümlerce yeşil alan yapın. Bu bir şey ifade etmez. Konya'nın merkezinde böyle bir yeşil alana ihtiyaç var. Marka şehir söylemleri üretiyorlar. Ama marka şehir binalarla olmaz. Temiz hava şehri Konya diyerek marka şehir olunabilir. Yayalara saygılı bir trafik anlayışı geliştirildiği zaman marka şehir olduk diyebiliriz. Bilmem ne alışveriş merkezini de Konya'ya getiriyoruz diyip ağaç katliamı yaparak marka şehir olunmaz. Konya'nın bir şehir hafızası var. Yapılan bazı çalışmalarla bu hafıza siliniyor. Mevlana civarında yapılan düzenlemeler kapsamında yüzlerce ağaç yok edildi. Yerine ne yapılacak, andezit taşı döşenecek. 40 bin kişilik bir meydan yapılacakmış. Bunun ne faydası olacak? En fazla seçim dönemlerinde partiler bu alanda miting yaparlar. Hz. Mevlana'nın türbesinin yanı başında bunun yapılacak olması da sorgulanması gereken en önemli konulardan biridir” dedi.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum