‘Sosyal Güvenlik zorunluluktur’

‘Sosyal Güvenlik zorunluluktur’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)nin katkılarıyla Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası işbirliğiyle 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Uygulamaları konulu bilgilendirme toplantısı, KSO Konfera

Toplantıya, çok sayıda sanayici ve şirket temsilcisi katıldı. Toplantıda SGK Müfettişleri Erdoğan Yatak ve Kazım Göktaş, katılımcılara Sosyal Güvenlik Reformunu anlattı.

SOSYAL GÜVENLİK TEK ŞEMSİYE ALTINDA TOPLANDI
SGK ile ilgili uygulamaların 1 Ekim 2008’den itibaren hayatımıza girdiğini söyleyen SGK Müfettişi Erdoğan Yatak, “ SGK reformu, uygulamaya konulmasına rağmen uzun süredir üzerinde tartışılıyor. Çünkü, bu yasayla Sosyal Güvenlik tek çatı altına toplanmıştır. SGK reforma çerçevesinde SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı tek şemsiye altında toplanmıştır. Konu bu yüzden önemli” şeklinde konuştu.
SGK reformunda da olduğu gibi bütün kanunların bir ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Yatak, Sosyal Güvenlik Reformu’na neden ihtiyaç duyulduğunu ise şu şekilde özetledi: “ Sosyal Güvenlik Sistemi mali açıdan sürdürülebilirliliğini kaybetme noktasına gelmişti. Dolayısıyla mevcut yapıyla sosyal güvenliğin devam etmesine imkan yoktu. Öte yandan nüfusun tamamının kapsam altına alınamaması ve mevcut sistemin yoksullukla mücadelede etkin olmaması önemli bir nedendir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumlarının kurumsal kapasitelerinin yetersizliği de bu reforma olan ihtiyacı artırmıştır.”
SİGORTALILIĞIN TEKLİĞİ İLKESİ
Sosyal güvenlikte sigortalılığın tekliliği ilkesi olduğunu hatırlatan Yatak, şahsın birden fazla sigortalılık hali olduğunda bunlardan sadece bir tanesinin geçerli olacağına dikkat çekti. Yatak, ayrıca Yeni SGK reformu ile yurt dışına götürülen işçilerde kısa vadeli sigortalılık koluna bağlanma zorunluluğu getirildiğini belirtti.
SGK müfettişi Kazım Göktaş da, katılımcılara SGK’nin neler getirdiğini ve kapsamını ayrıntılı bir şekilde anlattı.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.