Senegal’in yatırım daveti

Senegal’in yatırım daveti

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin (AKTİSAD) davetlisi olarak Konyaya gelen Senegal Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Nicolas A. Nyouky yatırım çağrısı yaptı.

AKTİSAD Yönetim Kurlu Başkanı Ali Akın’la bir süre görüşen Müsteşar, Konya’ya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Ülke tanıtım toplantısına katılan Ticaret Müsteşarı Nyouky, Senegal’de yapılabilecek yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Atlas okyanusuna bakan limanlarıyla Amerika ve Avrupa’ya açılan Afrika’nın giriş kapısı konumundaki Senegal’de her türlü malın üretim, satış ve pazarlaması için destek olduklarını vurgulayan Müsteşar Nyouky, “Senegal gelişmekte olduğu için her türlü mala ihtiyaç duyulan bir ülke durumundadır. Her türlü yatırım rantabl olarak düşünülebilir. Senegal işadamlarına cazip bir pazar olarak avantajları olan bir ülkedir. Hem limanlarımız hem de ticaret kanunlarındaki kolaylıklarla Senegal, Afrika yatırımlarının merkezi durumundadır.”dedi.
Müsteşar Nyouky şunları kaydetti: “Limanlarımızdan 7 gün boyunda hem Avrupa’ya hem de Amerika’ya yükleme yapılıyor. Senegal’in 11 milyon nüfusu bulunuyor. Nüfusun yüzde 94’i Müslüman. Yabancı yatırımcılara açık bir ülke konumundayız. Afrika’nın doğusunda çok önemli bir ülke konumundayız. Enflasyon oranı yüzde 1 oranında seyrediyor. Sorunsuz bir iş ortamı oluşturulması için bütün özelleştirmeler yapıldı, hızla ilerlemeye devam ediyor. Sebze ve meyve yetiştiriciliği ve bunların işlenmesi, soğuk hava depolanması yaygın sektörlerdendir. Bu sektörde yapılacak lojistik ve ambalaj yatırımlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Yatırımcıların tercih edeceği sektörler arasında triko ve kumaş bulunmaktadır. Pamuklu kumaş dokuma üzerine olan sektörler bakir bir saha olarak beklemektedir. Pamuğu işleyecek her türlü tesis yatırımına sıcak bakıyoruz. Bu alanlarda yatırım yapılması başarılı sonuçlar verecektir. Afrika’nın en tercih edilir, tavsiye edilecek referans ülkesi Senegal’dir. Ayrıca taşımacılıkta kullanılan kamyonet ve kamyonların yoğunluğu dikkate alınırsa bu alanda hem üretim hem de yedek parça alanında yatırımlar düşünülebilir.”
Konya’dan yapılması düşünülen yatırımlarda her türlü kolaylığı sağlamak için göreve hazır olduklarını kaydeden Müsteşar Nyouky şöyle devam etti: “Gümrüklerde 3 yıla kadar muafiyet imkanından yararlanılabilir. Bazı mallarda vergi alınmaması söz konusudur bundan faydalanılabilir. Senegal’de yapılacak bir yatırım için Avrupa ve Afrika’da 200 milyon müşteri potansiyeli bulunmaktadır. Otomotivde ve diğer sektörlerin hiçbirinde kota, kısıtlama bulunmuyor. Her türlü mal Senegal’de üretilebilir, satılabilir, pazarlanabilir. Gümrük, vergi ve bankacılık mevzuatımız Türkiye’den daha kolay basit bir yapıdadır. Hiçbir zorlanacak durum yoktur. Senegal’de bulunan ticari ajansımız Türk müteşebbislere her konuda yardımcı olmak için seferberdir. Biz de büyükelçilik olarak gerekli kolaylığı sağlayacağız.”  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.