Sempozyumda canlı ameliyat yayını

Sempozyumda canlı ameliyat yayını

Uluslararası Katılımlı Obezite ve Metabolik Hastalıklarda Cerrahi Yaklaşımlar konulu sempozyum Dedeman Otel’de yapılan açılış töreniyle başladı

Törene Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa  Şahin ve çok sayıda cerrah ve Tıp Fakültesi öğrencisi katıldı.
2 gün sürecek olan sempozyumda obezitede cerrahi tedavi yolları ve uygulamalı tedavi örnekleri konuşulacak. İki obezite ameliyatının canlı yayanla katılımcılara gösterileceği sempozyuma çeşitli ülkelerden alanında uzman pek çok cerrah katılacak.
OBEZ NÜFUS ARTIYOR
Törenin açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa  Şahin, “Obezite özellikle gelişmiş batılı ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada giderek artan ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Toplumlardaki obezite oranları ülkelere göre yüzde 10 ile yüzde 40 oranında değişmektedir. Bu ciddi bir sağlık sorunu olduğu gibi ülkelerin ekonomilerine de büyük bir yüktür. Morbid obezitenin tedavisinde cerrahi tedavi etkin ve önemli bir tedavi seçeneği olarak kabul görmektedir.
Düzenleyeceğimiz sempozyumda Bariatrik Cerrahi’nin geçmişi, uygulanan tekniklerin avantaj ve dezavantajları, ortaya çıkan komplikasyonların tedavi yaklaşımları ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Dünyanın en büyük cerrahları alanında uzman doktorlar burada olacaklar. Kapsamlı bir sempozyum hazırlamaya çalıştık. Umarım faydalı olur” dedi
Bu tür organizasyonların kendisini sevindirdiğini belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Hakkı Gökbel, “Obezite ile ilgili çalışmalar yapmış biri olarak söylüyorum şişmanlık öyle bir bataklıktır ki düşersen çıkması zor olur. Gecikmeli de olsa bir duyarlılık oluşmaya başladı. Bakanlık artık obezite ile mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından obezite tedavisinin tarihsel gelişimi konusuyla başlatılan sempozyum naklen yayınla yapılan obezite ameliyatı ile devam etti.
YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.