Semazenler mest etti

Semazenler mest etti

Türkiye'nin tek resmi sema grubu olan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, Hindistan'da icra ettiği sema programları, izleyenlerden yoğun ilgi gördü.

Türkiye'nin tek resmi sema grubu olan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, Hindistan'da icra ettiği sema programları, izleyenlerden yoğun ilgi gördü.
    
Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca kurulan topluluğun tasavvuf müziği ve sema alanında ihtisaslaşmış ilk ve tek devlet topluluğu olduğuna dikkati çekti.
    
Bünyesinde saz ve ses sanatçıları ile semazenlerin bulunduğu toplulukta 47 sanatçının görev aldığını ifade eden Belviranlı, yurt içi ve yurt dışında her ay onlarca program icra ettiklerini söyledi.
    
     -Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda sema töreni-
    
Belviranlı, Bosna Hersek'teki programlarının ardından Hindistan'a gittiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
    
''Hindistan'da ilk gün, geleneksel olarak her yıl düzenlenen Mistik Müzik Festivali'ne katıldık ve bir sema programı icra ettik. Yaklaşık yüzde 15'i Müslüman olan ülkede Mevlana'ya olan ilgi oldukça fazlaydı. Buradaki sema törenlerimize Hintliler yoğun ilgi gösterdi. Ardından özel davet üzerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda da sema töreni icra ettik. Bir cumhurbaşkanlığı sarayında bu ilk sema törenimizdi. Töreni Cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey yetkililer ilgiyle izledi. Son olarak da bir üniversitede sema töreni icra ettik. Tüm bu törenlerde semazenler, Hintlileri adeta mest etti.''
    
     -''Grubumuzu ayakta alkışladılar''
    
Topluluğun Sanat Yönetmeni Yusuf Kaya ise bu yıl yurt içi ve yurt dışında birçok programa katıldıklarını aktardı.
    
Hemen hemen her ay yurt dışı programlarının olduğunu anlatan Kaya, ''Almanya, Belçika ve Bosna Hersek'ten sonra 26 Ekim'de Hindistan'a gittik. Büyükelçiliğimizin organizasyonuyla burada 3 program icra ettik'' dedi.
    
Mistik müzik festivaline Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'dan mistik müzik gruplarının katıldığını belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Türkiye'den de biz katıldık. Oldukça yoğun bir ilgi vardı. Hintliler, sema töreni karşısında adeta büyülendiler. Grubumuzu ayakta alkışladılar. Ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirdiğimiz sema törenini de ülkenin Cumhurbaşkanı ile üst düzey yetkilileri ve misafirleri izledi. Oldukça beğenmişler, sonuna kadar izledikten sonra bizi tebrik ettiler. Bu törenleri tekrar etmeyi istediklerini bize ilettiler.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.