Sağlıkta rekabet etik olmalı

Sağlıkta rekabet etik olmalı

Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, ev veya cep telefonlarından insanları arayarak özel hastanelere sağlık kontrolüne davet eden veya vatandaşlara medikal ürün satmaya kalkan kişilere karşı vatandaşları uyardı.

Hastaneler aleyhine haksız rekabet yaratan ve vatandaşların yanlış yönlendirilmesine neden olan kişi veya kurumları uyaran Küçükkendirci, ‘Bazı özel hastanelerin vatandaşları telefonla arayarak ücretsiz sağlık kontrolünden geçirme, göz muayenesi yapma gibi sebeplerle hastanelerine davet etmeleri yönetmeliklere aykırıdır’ dedi. Son dönemde vatandaşlardan bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Küçükkendirci, ‘Sağlık Bakanlığı’nın veya İl Sağlık Müdürlüğü’nün ismini kullanıp vatandaşlara fizik tedavi malzemeleri, sigarayı bıraktıran ilaç, ağrı kesici ve benzeri ürün sattıklarını söyleyen kişilere de kesinlikle itibar edilmemelidir’ dedi. Özel hastane sayısının artmasıyla birlikte sağlık sektöründe rekabetin arttığına dikkati çeken Küçükkendirci, “Kaliteli sağlık hizmeti sunumunu ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın son yıllarda almış olduğu sağlık hizmeti kalitesinin özel hastanelerle birlikte arttığı bir gerçektir. Fakat bazı özel hastane veya sağlık kuruluşları Özel Hastaneler Yönetmeliği’ne aykırı faaliyet ve çalışmalarda bulunurlarsa bunun sonuçlarına katlanırlar” dedi. Özel hastanelerin mesleki etik kurallarına aykırı şekilde insanları yanlış yönlendiren ve talep yaratmaya yönelik faaliyetlerde bulunamayacaklarını vurgulayan Küçükkendirci, “Telefon ile hastanın aranarak hastaneye davet edilmesi kesinlikle yasal bir uygulama değildir. Bu konuda gerekli çalışmaları başlattık. Böyle davranış içerisinde bulunduğu tespit edilen özel hastane ve sağlık kuruluşları hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sağlık sektöründe rekabetin etik bir şekilde devam etmesi tüm kesimlerin yararına olacaktır” diye konuştu.

Bazı vatandaşların kendilerine, telefonla yapılmak istenen ürün satışlarının Sağlık Bakanlığı ile ilgisi olup olmadığını sorduklarını da vurgulayan Küçükkendirci, “Söz konusu telefonla satışlarda veya sağlık taramalarında Sağlık Bakanlığı’nın veya müdürlüğümüzün hiçbir alakası yoktur” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.