Sağlık çalışanları öldürülen doktor için iş bıraktı

Sağlık çalışanları öldürülen doktor için iş bıraktı

Samsun'da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun için Konya, Karaman ve Aksaray'daki sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaptı.

Samsun'da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun için Konya, Karaman ve Aksaray'daki sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaptı.

Konya kent merkezindeki Dr. Faruk Sükan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları bir süre iş bıraktı. Sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Furtun'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etti.

Hastane personeli adına açıklama yapan Uzm. Dr. Abdüsselam Ulu, Furtun'u anmak ve çirkin saldırıyı kınamak için toplandıklarını söyledi.

 Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınayan Ulu, "Sağlık çalışanlarına karşı şiddeti asla kabullenmiyoruz. Hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını toplum olarak el birliğiyle ortadan kaldırmalıyız. Şifa veren eller sizlerden, kendilerini anlayan yürekler istiyor" diye konuştu.

Açıklamanın ardından sağlık personeli, uzun süre alkış tutarak, Furtun'un öldürülmesini protesto etti. Personel, eylemin ardından görev yerlerine döndü.

Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde de sağlık çalışanları iş bırakma eylemine destek verdi. 

- Karaman

Karaman Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık görevlileri, 09.00-09.15'te hasta kabul etmedi.

Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ayhan Erenoğlu, yaptığı konuşmada, Opr. Dr. Furtun'un öldürülmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. 

Vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını belirten Erenoğlu, "Biz sağlık hizmeti sunarken bir anne, bir baba olarak hizmet sunuyoruz. Bazen sağlık hizmeti sunarken bizleri başka konumlara koyan insanlar var. Sanki bir insan değil, robot olduğumuz görülmektedir. Bu, bizi incitmektedir" şeklinde konuştu.

Karaman Devlet Hastanesinin Başhekimi Orhan Fahmi Fesçekoğlu da saldırıyı kınadı.

- Aksaray

Aksaray Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları da Samsun'da görev yapan Opr. Dr. Kamil Furtun'a yapılan saldırıyı kınadı.

Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Himmet Durgut, Furtun'un şehit edilmesinin kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

Türkiye'nin güçlü yarınlara daha sağlıklı toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna herkesin hizmet verdiğini aktaran Durgut, şunları kaydetti:

"Son günlerde manidar şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Opr. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, sağlık ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin endişe ve üzüntü duymaktayız. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölen meslektaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum." Açıklamanın ardından Furtun için dua edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.