Penza Heyetinden Kso’ya Ziyaret

Penza Heyetinden Kso’ya Ziyaret

Rusya Federasyonu Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Birinci Yardımcısı Vladimir Volkov, beraberindeki heyetle birlikte Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü’yü ziyaret etti.

Konya ile Rusya arasındaki ticareti geliştirme yollarının konuşulduğu ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getiren KSO Başkanı Memiş Kütükcü, heyete Konya sanayisi hakkında bilgi verdi. Rusya’dan petrol ve doğalgaz ithal eden Türkiye’nin karşılıklı ticarette açık verdiğini ifade eden Kütükcü, Konyalı sanayicilerin Rusya’ya daha fazla sanayi ürünü satarak bu açığı dengelemek istediklerini vurguladı.

Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Birinci Yardımcısı Vladimir Volkov ise, Penza’nın toplam gelirinin yüzde 30’unu küçük işletmelerin oluşturduğunu, bu işletmeleri ve sanayi bölgelerini büyütmek için Konya’daki sanayi bölgelerini inceleyerek model alacaklarını söyledi.

Ziyarete Konyalı iş adamlarının yanı sıra, Penza Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Vladimir Podobed, Yatırım Geliştirme ve Bölgesel Kalkınma Merkezi Başkanı Aleksandra Bessonova ile Penza’daki yatırımcılar katıldı.

“POTANSİYEL BÜYÜK ANCAK KARŞILIKLI TİCARET YETERSİZ”

Penza heyeti, ilk olarak Konya Sanayi Odası’nın tanıtım filmini izledi. Ardından KSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, heyete şehrin sanayisi ve yatırım imkanları ile ilgili bilgi verdi. Kütükcü, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu, ancak her iki ülkenin de potansiyeline bakıldığında mevcut rakamların çok yetersiz olduğunu söyledi. Rusya’ya Konya’dan daha fazla sanayi ürünü satmak istediklerini vurgulayan Kütükcü, “Ülke olarak Rusya’dan doğalgaz ve petrol ithal ettiğimiz için karşılıklı ticarette açık veriyoruz. Bizler Konyalı sanayiciler olarak Rusya’ya daha fazla sanayi ürünü satarak bu açığı dengelemek istiyoruz. Organize sanayi bölgelerimizde ve diğer sanayi sitelerimizde son derece kaliteli üretim yapan, dünya ile ticaretini geliştirmiş çok sayıda firmamız var. İhracatımızda tarım makine ve ekipmanlarını da kapsayan makine imalat sanayi ile otomotiv yedek parça sektörlerimiz öne çıkıyor. Ancak bu sektörlerin yanı sıra, ayakkabı, döküm, iş makinaları, mobilya, gıda sanayi gibi sektörlerimiz de son derece gelişmiş durumda. Karşılıklı ziyaretlerin sektörlerimiz için yeni işbirlikleri getireceğini inanıyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKLERLE DAHA ÇOK ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Birinci Yardımcısı Vladimir Volkov ise, Penza bölgesi olarak Türkiye ile 4 yıldır çalıştıklarını ifade ederek, “ Türklerle daha çok çalışmak istiyoruz” dedi. 1 milyon 361 bin nüfusuyla Penza’nın Rusya Federasyonu’nun en güvenli bölgelerinden birisi olduğunu anlatan Birinci Başkan Yardımcısı Volkov, bölgenin toplam gelirinin yüzde 30’unu küçük işletmelerin oluşturduğunu, bu işletmeleri ve sanayi bölgelerini büyütmek için Konya’daki sanayi bölgelerini inceleyerek model alacaklarını söyledi. Penza bölgesinde yaklaşık 4 bin üretici firma bulunduğunu kaydeden Volkov, sanayinin bölgesel ekonominin önde gelen aktörlerinden birisi olduğunu, ayrıca bölgenin tarım, ormancılık ve inşaat sektörlerinde de önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. Volkov, bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcılara alt yapı ve vergi destekleri gibi teşviklerin olduğunu da sözlerine ekledi. Volkov’un konuşmasının ardından, karşılıklı soru cevaplarla devam eden görüşmenin sonunda, ziyaretin her iki taraf için de yeni kazanımlar getirmesi temenni edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.