Osmanlı sabunları büyük ilgi gördü

Osmanlı sabunları büyük ilgi gördü

Konya Yapı, Kent, Asansör ve Isıtma-Soğutma Fuarı’na katılan hediyelik sabun üreticisi Nihat Özer, 17. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı saraylarında kullanılan meyve görünümündeki sabunların üretimini yaptıklarını söyledi.

Konya Yapı, Kent, Asansör ve Isıtma-Soğutma Fuarı’na katılan hediyelik sabun üreticisi Nihat Özer, 17. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı saraylarında kullanılan meyve görünümündeki sabunların üretimini yaptıklarını söyledi. Osmanlı döneminde cariyelere meyve görünümündeki sabunların sunulduğunu ifade eden Özer, ''Cariyeler bu sabunlarla hazırlanıp padişahın karşısına çakırmış. Ayrıca el emeği göz nuru bu sabunlar, o dönemde özel sandıklarda büyük devlet başkanlarına da hediyelik olarak gönderilirdi'' diye konuştu.

Özer, Osmanlı'daki bu meyveli sabun geleneğini günümüzde de yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, ''Meyve görünümündeki bu sabunları cariye sabunu, padişah sabunu, sultan sabunu, Hürrem Sultan sabunu gibi isimlerle piyasaya sunuyoruz. Tamamen el emeği göz nuru olan bu sabunların yapımı yazın 1 ay, kışın 3 ayı bulabiliyor. Edirne'deki fabrikamızda önce normal sabunu rendeleyip öğütüyoruz. Hamur haline getirdikten sonra tek tek elde meyve şekilleri vererek zımpara yapıyoruz. Kuruttuktan sonra boya aşamasına geçiyoruz. Boyama işleminin ardından tekrar kurumaya bırakılıyor. Son olarak da cilasını yapıyoruz” dedi.  Sabunları ilk defa görenlerin meyve görünümünde olduğu için ilk etapta algılayamadığını anlatan Özer, ''Bazı vatandaşlar gerçek meyve zannedip ısırıyor. Böyle anlar da yaşadık. Bu yüzden ilk defa ürünlerimiz sergilediğimiz ortamlarda vatandaşları 'bu meyveler yenmez' diye uyarıyoruz. Vatandaşların ilgisi oldukça büyük. Satışlarımız her geçen gün artıyor'' diye konuştu.

MEHMET AKİF SÜTÇÜ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.