Okul müdürleri diken üstünde

Okul müdürleri diken üstünde

Milli Eğitim'de görev yapan çok sayıda okul müdürü ve yardımcısının görev süresi 13 Haziran'da sona eriyor. Bugünlerde müdürler diken üstünde. Bazı okul müdürleri 'paralelci' diye yaftalanıp görevlerinden olmamak için sendika değiştiriyor

2013-2014 eğitim öğretim yılı 13 Haziran Cuma günü son bulacak. Okulların kapanmasının ardından Milli Eğitim'de büyük bir değişim yaşanacak. Eğitim-öğretim yılının sonunda müdürleri zor günler bekliyor. Yürürlüğe giren yasaya göre 13 Haziran'da Milli Eğitim'de görev süresi 4 yıl ve daha fazla olan okul ve kurum müdürü ve yardımcılarının görev süresi sona eriyor. Müdürler ise yeni atamalarda 'kayırmacılık' yapılacağından endişe ediyor. Yaygın inanışa göre de bu düzenleme 'paralelci' müdürleri tasfiye için yapıldı. Okul müdürleri ise tedirgin. Müdürler 'paralelci' veya şucu bucu diye etiketlenmekten korkuyor. Bazı müdürler ise yeni atanacak müdürlerin bazı vekiller aracılığı ile seçildiğini iddia ediyor. Müdürler iyi performans gösterseler dahi geleceklerinin birkaç kişinin ağzından çıkacak lafla belirlenmesini istemediklerini ifade etti. Torba Yasa ile getirilen düzenlemeler Hükümet tarafından eğitimde kaliteyi artırmak adına yapılmış bir düzenleme olarak savunulurken, bazı kesimler tarafından ise son zamanlarda gündemde olan “paralel yapı”nın tasfiyesi için bir kılıf olarak değerlendiriliyor. Pek çok müdürün karşıt görüşlü sendikalardan istifa ederek hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalara üye olduğu belirtildi. AK Partili bir vekilin ise atanacak müdürlerin listesini oluşturduğu kulislerde konuşuluyor.

BAKAN'A GÖRE PERFORMANS AMAÇLI

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden şu açıklama yapıldı: “Düzenleme ile 4 yılı dolduranların hepsinin görevine son verilecek şeklindeki düşünceler yanlış. Performans değerlendirmesinden geçenler görevlerine devam edecek. Görevi sona erecek müdür ve müdür yardımcılarının durumu ise bugünlerde yayınlanacak yönetmelikle netleşecek. Buna göre görev süresi dolan yöneticiler, yeniden aynı kurumda veya başka kurumlarda yönetici olarak görevlendirilebilecek. Bazıları da öğretmen olarak atanacak.” Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya göre düzenleme performansı artırma amaçlı. Avcı düzenlemeyi şöyle açıkladı: “Başarının ölçülmesi için 4 yıl iyi bir süre. 4 yıllık performansına bakalım yöneticimizin, başarılı olan devam etsinler, başarısız olanlar asli görevlerine dönsünler. Hepsi görevden alınmayacak. Değişiklikler yapılacak.

Yasal altyapı buna yönelik hazırlandı. 4 yılı doldurmuş olanlar performansları değerlendirildikten sonra görevden alınabilir. Geçmişte de alınabiliyordu şimdi yasal bir zeminden alınan yetki ile görevden alınabilirler.”

'PARALEL YAPIYI TASFİYE EDECEKLER'

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata ise, yapılan düzenlemeyi performans artırma amaçlı olarak düşünmediklerini belirterek, “Milli Eğitim'in sistemi zaten performans artırıcı bir sistem, denetlersiniz başarısız olduğunu düşünüyorsanız görevden alırsınız. Fakat yıllarca emek verip, performans gösterip bu görevlere gelen insanları bir çırpıda silmek yanlış olacaktır” dedi. 13 Haziran sonrası iktidara yakın olan isimlerin atanacağı anlayışının çok yanlış olacağını vurgulayan Ata, şöyle konuştu: “Bu düzenleme açık olarak paralel yapının tasfiyesini amaçlamaktadır. Fakat herhangi bir kusuru olmayanların da haklarına tecavüz de söz konusu olabilir. Görevden alınma korkusuyla sendika değiştiren müdürler olabiliyor fakat bizde bir elin parmaklarını geçmedi. Düzenlemenin iptali için dava açıldı. Sonucu bekleniyor. Uygulama yanlış, kazanılmış haklar elden alınıyor. Eğer iptal olmazsa da hak, adalet ve eşitliğe dayanan, liyakate göre atama yapılmalıdır.”

HÜKÜMETE YAKIN OLANLAR ATANACAK

Eğitim-Sen Şube Başkanı Cebrail Bektaş da düzenleme sonucunda okullarda siyasal anlayışın hegemonyasından kaygı duyduklarını belirterek, “15-20 yıl öğretmenlik, yöneticilik yapmış kişilerin görevlerine son verilerek siyasal insiyatifle yeni belirlemelerin yapılması doğru değil. Bakanlık yeni belirlenecek müdürleri nasıl belirleyecek, net bir açıklama yok. Ortaya kriterler belirlenerek atanacak idarecilerden bazı şartları taşıması istenmelidir. Kariyer, liyakat, yüksek lisans ve akademik çalışmalar atamalarda belirleyici unsurlar olmalıdır” dedi. Hükümete yakın bazı sendikaların ciddi baskılar yaptığını ifade eden Bektaş, bazı kişilerin atama için listeler hazırladığını ve bu tür şeylerin kendilerini rahatsız ettiğini sözlerine ekledi.

HÂLİD ŞEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.