Obrukların nedeni su

Obrukların nedeni su

Karapınar ve çevresinde yeni oluşan obrukların tabanında görülen suların belli bir süre sonra kaybolduğu, bunun da yeraltı su seviyesinin bölgede her yıl 1,5-2 metre civarından düşmesinden kaynaklandığı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güler Göçmez yaptığı açıklamada, obrukların, yeraltı sularının kayaçları eritmesi sonucu meydana gelen çökme ile oluştuğunu söyledi.

Yardımcı Doç. Dr. Göçmez, obruk oluşumu konusunda Türkiye'de en çok bilinen bölgelerin Çumra ve Karapınar çevresi olduğunu, özellikle son yıllarda oluşumun hızlandığını belirtti.
Yeraltı su seviyelerindeki azalmanın obruk oluşumunu tetikleyebildiğini ifade eden Göçmez, şunları kaydetti:
''Obruklar ve yeraltı suları arasında anlamlı bir ilişki var. Yeraltı suları, kayaçlarda boşluklar oluşturuyor. Su seviyesi düştüğünde, yukarıdaki toprağı taşıma kuvveti azalıyor ve çökme oluyor. Özellikle yağışın bol olduğu dönemlerde toprak suya doyuyor, ağırlaşıyor ve sonunda çöküyor. Son obruk da aşırı yağış nedeniyle toprağın ağırlaşması sonucu meydana geldi. Bölgede yeraltı sularının her yıl azaldığı düşünüldüğünde, obruk oluşumunun süreceği görülüyor.''
Yrd. Doç. Dr. Göçmez, obruk oluştuğunda tabanında genelde su bulunduğunu belirterek, belirli bir süre sonra bu suyun yok olduğunu bildirdi.
Karapınar ve çevresinde 100'ün üzerinde obruk bulunduğunu ve bunların birkaçı hariç, içinde su olmadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gökçe, şöyle devam etti:
''2000 yılında oluşan Yavşan Obruğu, 56 metre derinliğindeydi. Oluştuğunda tabanında su vardı ama şimdi yok. Tamamen kuru. May Baraj sahasında oluşan obruk da ağzına kadar su doluydu. Geçen yıl tamamen kurudu. Bölgenin en çok bilinen ve turist çeken doğa harikası obruğu Çıralı Göl, günden güne kuruyor. Tam tarihi bilinmese de 1942 yılından önce oluştuğu tahmin edilen Çıralı Göl'ün uzun ekseni 150 metre, kısa ekseni 135 metre. Maksimum su derinliği 30 metre ve maksimum su rezervi 160 bin 704 metre küp. Ancak şu anda bu kadar suyu bulunmuyor. Bir dönem DSİ'nin pomba ile sulama amaçlı su çektiği Çıralı Obruğu'nda su seviyesi çok düştü. İyice tabana indi.''
DSİ'nin verilerine göre Çıralı Göl'de 1966 yılından bu yana yeraltı su seviyesinin sürekli düştüğünü vurgulayan Göçmez, ''2006-2007'de, benim yaptığım ölçümlere göre ise Çıralı Göl'deki su seviyesi 1,5-2 metre düştü. Bu durum bölgedeki yeraltı suyunun hızla düştüğünü gösteriyor. Doğa harikası Çıralı Göl'de de bu gidişle su kalmayacak'' dedi.
Yrd. Doç. Dr. Göçmez, son oluşan obruğun tabanında da su bulunduğunu, yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle bu obruğun tabanındaki suyun da kaybolacağını ifade etti.
Son olarak 7 Şubatta, Karapınar ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu Yaylası'ndaki bir tarlada yaklaşık 70 metre çapında ve 80 metre derinliğinde bir obruk oluşmuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.