NEÜ’de  Abdurrahim Karakoç anıldı

NEÜ’de Abdurrahim Karakoç anıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından, şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’u anma programı düzenlendi.

2012 yılında hayatını kaybeden şairin Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen anma programına; NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Buluş, Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akgül, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enderhan Karakoç, SÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fehmi Karasioğlu, Bayram Bilge Tokel ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda SBBF Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Buluş’un selamlama konuşmasının ardından misafirlere Abdurrahim Karakoç’un hayatının anlatıldığı bir belgesel film izletildi. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker konuşmasında, “Bizim şanslı olduğumuz bir kuşak var. O kuşak Türkçe'yi Osmanlı’dan kalma bakiyesiyle beraber bizlere aktarmış ve Türkçe'nin inceliklerini her bir kelimenin ayrıntılarını ciddi bir şekilde değerlendirip bunun edebiyata dönüşmesine fırsat sağlamış olan bir kuşak. Mehmet Akif ve Nazım Hikmet’den başlayıp Necip Fazıl, Arif Nihat Asya ve Sezai Karakoç’a kadar gelen bir kuşak. Biz o kuşaktan istifade ettik. Umarım gençler de onlardan istifade ederler. Çünkü Türkçe’nin giderek kelime hazinesinin daraltıldığı bir kullanımıyla karşı karşıyayız. Bugün sözlerin dantel dantel işlendiği her bir kelimenin özenle seçilerek yerleştirildiği şiirlerden bahsediyoruz. Ben üstadın Doktor Bey şiirine özellikle dikkat çekmek istiyorum. Biz bu şiiri Tıp Eğitiminde öğrencilere, tıp etiği ve iletişim konusunda örnek olarak gösterirdik. Şiirde bir sağlık sorununu, Anadolu'nun ihtiyaç sahibi insanlarının devlet kurumlarıyla olan ilişkilerini, feryatlarını anlatan bir durum var. Şiirlerinde gördüğümüz üzere üstad, Anadolu insanının çektiği sıkıntılara ve çözümlerine yönelik bir sözcü olarak, kendisini ortaya atan bir halk ozanı ve şairidir” diyerek kendisinin önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Buse Büşra Çalış’ın Karakoç’un 5. Mevsim adlı şiirini okumasının ardından Bayram Bilge Tokel, Abdurrahim Karakoç’u anlattığı konuşmasında; “Kendisi milli hafızamızda çok derin izler bıraktı. Aile yaşamıyla, giyim kuşamıyla, dost arkadaş ilişkileriyle son derece sade bir insandı fakat sıradan bir insan değildi. O halktan biri değildi, halkın ta kendisiydi. Çok güçlü bir şair olmasının yanında çok iyi bir insandı. İnanmış, samimi idealist bir insandı. Şiirleri önce doğup büyüdüğü topraklarda sonra Türkiye genelinde daha sonra da yurt dışındaki üniversitelerin Türkoloji ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde zikredilmiştir" şeklinde konuştu.

Programda ayrıca Bayram Bilge Tokel, sazıyla birlikte Abdurrahim Karakoç’un eserlerinden türküler seslendirdi. Yoğun bir katılımın olduğu ve ilgiyle izlenen programın sonunda Doç. Dr. Enderhan Karakoç ve Bayram Bilge Tokel’e hediye takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.