Nakliyeciler sıkıntılı

Nakliyeciler sıkıntılı

Mecit Tekelioğlu, ekonomik durgunluğun en fazla nakliyecileri etkilediğini belirterek, bankaların kredi borcunu ödeyemeyen nakliyecilerin araçlarına tek tek el koyduğunu söyledi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Nakliyeciler Komitesi Başkanı Mecit Tekelioğlu yaptığı açıklamada, kimsenin nakliye sektörüyle ilgilenmediğini ve sektörde büyük bir başı boşluk olduğunu öne sürdü.
Ekonomik durgunluğun en fazla nakliyecileri etkilemesine rağmen hiçbir yerde seslerini duyuramadıklarından yakınan Tekelioğlu, ''Sektörün çok büyük sorunları var. Ancak bunlar çözülmeyecek konular değil. Önemli olan bu sorunlarla ilgili çözüm için adımlar atılması'' dedi.
Tekelioğlu, nakliyeciliğin en kolay girilen ve bırakılan meslekler arasında yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bankaların sunduğu uygun kredi imkanlarıyla birçok kişi sektöre girdi. Hatta geçenlerde doktorluk yapan bir tanıdığım bile TIR alarak nakliyecilik yapmaya başladı. Böyle olunca da araç sayısında inanılmaz bir artış yaşandı. Ekonomik durgunluk nedeniyle işler kötü gidince çok sayıda araç sahibi kredisini ödemekte sıkıntı çekmeye başladı. Bankalar kredi borcunu ödeyemeyenlerin araçlarına tek tek el koyuyor. 170 bin TL'ye alınan bir kamyon, kredi borcu karşılığı neredeyse yarı fiyatına satılıyor.''
Nakliyecilerin en fazla yakındıkları konuların başında denetimsizlik geldiğini anlatan Tekelioğlu, şunları kaydetti:
''Nakliyeciler Ulaştırma Bakanlığının istediği birçok belgeyi temin etti. Binlerce lira harcayarak K1, C1, C2, H1 ve R belgeleri aldık. Ancak şu an sektörde belgesi olan da olmayan da aynı konumda. Yine eski model araçlar terk edilerek, son model araçlarla yenilendi. Ancak geçen süre zarfında denetimler doğru düzgün yapılmadı. 30 yaşın üzerinde birçok araçla nakliyecilik yapıyor. Bu araçlar kaçak olarak çalışıyor ve bunlara karşı bir yaptırım uygulanmıyor'' diye konuştu.
Kanunlara uygun şekilde denetimlerin yapılmasını istediklerini vurgulayan Tekelioğlu, sektörün ayakta kalması için bu denetimlerin çok önemli olduğunu bildirdi.
TONAJ TOLERANSI ARTIRILSIN TALEBİ
Tekelioğlu, nakliyecilerin bir diğer önemli sorununun da tonaj uygulaması olduğunu belirterek, tonaj toleransının yüzde 10'a çıkarılması gerektiğini söyledi.
Toleransın yüzde 10'a çıkarılmasıyla sektörün önemli bir rahatlatma yaşayacağını ifade eden Tekelioğlu, şöyle devam etti:
''Nakliye işlemini düzenleyen mevcut yasalara göre 10 tekerlekli bir aracın 25.5, 12 tekerlekli bir kamyonun 32, TIR'lar içinse 40 ton tonaj sınırlaması bulunuyor. Şu anda yüzde 5 tonaj toleransı uygulanıyor. Biz tonaj toleransının yüzde 10'a çıkarılmasını talep ediyoruz. Yine tonaj toleransının yüzde 10'a çıkarılmasıyla bir araç aylık bin 500 TL daha fazla kazanacak.''
Tekelioğlu, nakliyecilerin tonaj toleransının yükseltilmesi, kayıt dışına izin verilmemesi ve denetimlerin artırılması ile önemli oranda sıkıntıları aşacağını da sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.