MÜSİAD Konya Şubesi’nde Seçim Sonuçları Konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi’nde Seçim Sonuçları Konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi’nde 7 Haziran Genel Seçimlerinin sonuçları, koalisyon ihtimalleri ve seçimlerin ekonomiye etkileri konuşuldu.

MÜSİAD Cuma Konferanslarına bu hafta konuşmacı olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu katılarak, seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Ali Özbuğday, “Seçimlerden önce gerçekleştirdiğimiz konferansımızda bu seçimlerin sadece ülkemizi değil, bölgemizi ve dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkeleri de ilgilendirdiğini söylemiştik. Seçimlerin sonuçlanmasından sonra da bunu daha net görme şansı elde ettik. Seçimleri sadece biz değil dünya üzerinde birçok ülke yakından takip etti. Bu hafta da sonuçların ülkemize ne gibi etkileri olacak, ekonomimize nasıl yansıyacağını dinlemek istedik” dedi.

Seçimlerin hemen ardından yarın ne olacağı ile ilgili net ifadeler kullanmanın yanlış olacağını ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Önder Kutlu, “Seçimlerden sonraki süreç, siyasi partilerin, aktörlerin ve sistemin dinamiklerine bağlı olarak şekillenecektir. Şu anda muhasebe ve müzakere süreci yaşıyoruz. Ülkemizde gerçekleşen seçimlere dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkelerin de ilgisi yoğun oldu. Çoğu ülke, ülkemiz seçimlerini kendi politikaları doğrultusunda manşetlere taşıdı. AK Parti’nin tek başına hükümet kurmasını sağlayacak oy alamaması dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Aslında bu birçok kesim tarafından beklenen bir sonuç değildi. Yüzde 10 seçim barajının uygulandığı ülkemizde 4 partinin seçim barajını aşması halinde bir partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğu yakalayamadığını da millet olarak görmüş olduk. Seçimleri ekonomimiz açısından değerlendirecek olursak; 90’lı yıllarda olduğu gibi faiz lobileri ve büyük sermaye sahipleri sonuçların ardından spekülasyon yapamadılar. Bunun en büyük sebepleri ekonomimizin sağlam temellere dayandığı gerçeği ve bu lobilerin seçimlerin bu şekilde sonuçlanacağını kestirememeleridir. Türkiye ekonomisi artık kolay kolay sarsılacak bir pozisyonda değil. Döviz ilk sonuçlara göre bir refleks gösterdi, ancak ateşi düştü. Ülkemizden şu ana kadar büyük manada sermaye çıkışı olmadı. Sonuçlara göre geniş bir koalisyon ve toplumsal uzlaşı sağlanabilirse ülkede büyük ilerlemeler kaydedilebilir. Çözüm süreci ve yeni anayasa gibi ülkemizin geleceğini ve istikrarını yakından ilgilendiren konular nihayete erdirilebilir. Bu noktada AK Parti’nin mutlaka içerisinde yer alacağı geniş katılımlı bir koalisyon hükümeti modelinin denenebilecek en gerçekçi ve ülkemizin yararına olacak en iyi senaryo olduğunu görüyoruz. Burada millet olarak en büyük temennimiz, geçmişte koalisyon hükümetleri döneminde yaşanan olayların tekrar yaşanmaması ve kazanımlarımızın kaybedilmemesidir. Siyasi partiler şu an hükümet kurmak için her seçeneği değerlendiriyor. Son yıllarda yaşanan olaylardan dolayı gerilen siyasi ortam, koalisyonun sağlanamaması ve buna bağlı olarak da erken seçimlere gidilmesi ihtimalini de canlı tutuyor. Erken seçim ihtimali de olasılıklar ve anayasa çerçevesinde bir seçenek olarak duruyor. Siyasi partilerimiz, seçmenden gelen mesajları çok iyi okuyarak muhasebe yapmak ve politikalarını ona göre şekillendirmek zorundalar. Sonuçlara bakarak milliyetçilik reflekslerinin öne çıktığını görürüz. MHP ve HDP’nin oylarındaki artış da yükselen milliyetçi söylemlerin ve reflekslerin doğal bir sonucudur. Seçim meydanlarında verilen tutarsız ekonomik vaatlerin de seçmende karşılık bulmadığı ortaya çıktı. Seçim sonuçları çok bilinmeyenli denklem gibi dursa da aslında ülkemiz adına bir daha ele geçmeyecek bir fırsata da dönüşebilir. Güçlü bir koalisyon hükümeti ve toplumsal uzlaşı ile pek çok sorunu geçmişte olduğu gibi bugün de milletçe birlikte aşabiliriz” şeklinde konuştu.

Toplantı, soru-cevap bölümü ve MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Ali Özbuğday’ın Prof. Dr. Önder Kutlu’ya hediye takdimi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.