Motorize çok daha hızlı

Motorize çok daha hızlı

Ambulansların giremediği yerlerde 112 motorize ekiplerinin önemi bir kez ortaya çıkıyor.

Yaz ve bahar mevsiminde ambulansların giremediği yerlerde trafik kazalarına ve vakalara müdahale eden, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan 112 motorize ekipleri hayat kurtarıcı müdahalelerde bulunuyor

Daha hızlı ve güvenli hizmet vermek için çalışmalarını sürdüren Konya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine kattığı iki adet 112 motorize ekip ile vakalara daha hızlı ulaşmak için çalışıyor. Yapılan bu çalışmalar kapsamında ilk önce 40'ı geçkin noktada kara ambulanslarının yanına hava ambulansı eklendi, daha sonra da iki adet motorize ekip eklendi. Motorize ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, motorize ekiplerinin gönüllülük esasına göre çalıştığını söyledi. Küçükkendirci, “Hizmet çalışmalarımız içerisinde kara ve hava ambulanslarımızın yanında motorize ekiplerimiz de çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışma sistemi ile normal çalışma mesailerinin dışında her gün başka bir ekip gelerek kendilerine nöbet yazıyor. Burada çalışan arkadaşlarımız da 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan, acil tıp teknisyeni, sağlık mensubu arkadaşlarımızdan oluşuyor. Motorize ekiplerimiz için ayrı resmi bir ekip oluşturmuyoruz. Bu yüzden nöbette bulunan iki arkadaşımız gönüllülük esasına göre hizmetlerini sürdürüyor” dedi.

AMBUNLANS GİREMEDİĞİNDE ONLAR MÜDAHALE EDİYOR

Motorize ekiplerin faydasının ulaşılması zor olan yerlerde bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Dr. Küçükkendirci, “Motorize ekiplerimiz yaz ve ilkbahar dönemlerinde hava şartlarının iyi olduğu zamanlarda Konya merkezde motorsikletle ulaşılabilecek mekanlara ya da acil müdahale edilmesi gereken durumlarda bu arkadaşlarımız müdahelerde bulunuyor. Konya şehir merkezinde ve ara caddelerde bazen ciddi anlamda trafik sıkışıklığı meydana geliyor. Motorize ekiplerimiz bu tıkanmadan fazla etkilenmiyor. Çok hızlı bir şekilde olay yerine intikal ediyor. Onların yanında küçük bir müdahale çantası var. Böylece hastalara müdahalede bulunuyorlar. Müdahale işlemi bittikten sonra da telsizle 112 komuta merkezine hastanın durumu ile ilgili bilgi veriliyor. Ekibimizin acil olarak müdahale ettiği hastaya daha ileri bir tedavi gerekiyorsa, oraya kara ambulansımızın gelmesini sağlıyorlar. Trafik kazalarında halkın bilinçsizce uygulamalarına engel olmaları için olay yerine gitmeleri, kişinin sağlığı ve bundan sonraki yaşam standartının yükselmesi için bu ekiplerimiz önem arz ediyor” diye konuştu.

KAZALARDA DAHA ÇOK HAYAT KURTARIYOR

Halk tarafından da motorize ekiplerin olumlu bir şekilde karşılandığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Küçükkendirci şunları kaydetti: “Konya'da kış mevsimi yağışlı ve sert geçtiği için 112 motorize ekiplerimizin iş yapması zorlaşıyor. Ama özellikle yaz ve bahar mevsiminde zaman zaman meydana gelen trafik kazalarında ve acil olarak müdahale edilmesi gereken durumlarda şehir merkezinde bu motorize ekiplerimiz kendilerini daha çok ön plana çıkarıyor. Buralara ulaşmak bazen çok da kolay olmadığı için trafik kapandığı zamanlarda bu araçların önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Bu ekiplerimiz olay yerine hızlı bir şekilde intikal etttikleri için vatandaşlarımızdan bu durum hakında çok ciddi olumlu geri bildirimler aldık. Bu ekiplerimizin birçok vakada hayati yönden müdahaleleri oldu. Bu da vatandaşların bu ekiplerin önemini bir kez daha ortaya çıkardı.”

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum