Mhp'li Türkkan: Sağlıktaki Sorunlar İçin Genel Bir Reform Düşünülüyor Mu?

Mhp'li Türkkan: Sağlıktaki Sorunlar İçin Genel Bir Reform Düşünülüyor Mu?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sağlık sektörünün sorunlarını Meclis'e taşıdı. Türkkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Türkkan, önergesinde, "En çok taşeron işçinin çalıştığı...

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sağlık sektörünün sorunlarını Meclis'e taşıdı. Türkkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Türkkan, önergesinde, "En çok taşeron işçinin çalıştığı sektörlerden biri olan sağlık sektöründeki sorunlar her geçen gün büyümektedir. Ekonomik yönden büyük sıkıntı içinde olan sağlık çalışanlarının büyük bir bölümü ek iş arama noktasına gelmiştir. Taşeron işçilerin çalıştırılması insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Personel yetersizliği nedeniyle başta hemşireler olmak üzere pek çok sağlık çalışanı fazladan iki katı mesai yapmaktadır, yıllık izinlerini istedikleri zaman kullanamamaktadır. Hasta yakınlarının tehditleri karşısında sağlık çalışanları korku içinde görev yapmaktadır." ifadelerini kullandı.

Önergede yöneltilen sorular şöyle:

"1- Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıların giderilmesi için kapsamlı genel bir reform düşünülmekte midir?

2- Sağlıkta taşeron uygulaması nedeniyle diplomasız radyoloji teknikerleri çalıştırılmakta, insan sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Bu konuda bir yaptırımınız olacak mıdır?

3- Radyasyon altında çalışan personelin geriye dönük ve hakkı olan 7 yerine 5 saat mesai yapma uygulamasına geri dönülmesi düşünülmekte midir?

4- Personel yetersizliğinden dolayı normal çalışma süresinin iki katı kadar mesai yapılmaktadır. Mesai saatleri normale dönecek midir? Yıllık izinler istenildiği zaman kullanılabilecek midir?

5- Bazı hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve tehditleri karşısında sağlık çalışanları korku içinde yaşamaktadır. Psikolojik çöküntüye uğramaktadırlar. Sağlık çalışanlarının güvenliği konusunda ek tedbirler alınacak mıdır?

6- Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, gibi üst düzey çalışanlar ile asistan doktorlar arasında döner sermaye ödemelerinde çok ciddi bir uçurum vardır. Bu konuda bir girişiminiz olacak mıdır?

7- Ek iş arama noktasına gelen personelin mağduriyeti giderilecek midir?

8- Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi Bakanlığınızın gündeminde midir ?

9- Üniversitelerde görev yaparken 6495 sayılı yasayla kadroya geçen hemşire, sağlık memuru, ebe ve sağlık teknisyenlerinin 5 yıllık sözleşme imzaladıkları için eş durumundan tayinleri gerçekleşmemektedir. Diğer kamu çalışanlarının bu haktan faydalandığı düşünüldüğünde bu durum size göre 'çifte standart' değil midir?" CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.