Mhp'li Özensoy: En Büyük Sorumlu İktidardır Ve Başta Başbakan'dır

Mhp'li Özensoy: En Büyük Sorumlu İktidardır Ve Başta Başbakan'dır

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, bakanların istifa etmesinin ve yerine yeni gelen bakanların da hiçbir anlamı olmadığını söyledi. "Gensoruyla buradan düşmelerinin de hiçbir anlamı yok." diyen Özensoy, "Özellikle, bu, canımızın yandığı...

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, bakanların istifa etmesinin ve yerine yeni gelen bakanların da hiçbir anlamı olmadığını söyledi. "Gensoruyla buradan düşmelerinin de hiçbir anlamı yok." diyen Özensoy, "Özellikle, bu, canımızın yandığı konularda -biraz daha hassasiyet- sadece üzülmek, sadece gözyaşı dökmekle olmaz. Onun için, herkes sorumluluğunu üzerine alsın. Biz sorumluluğu taşıyoruz, biz bu komisyonun içerisinde gerekenleri yapacağız ama en büyük sorumlu iktidardır ve başta Başbakan'dır." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun perşembe günlü 92. birleşimi saat 14.00'te yoklama yapılmaksızın müşahede ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor. Meclis Genel Kurulu'nda CHP ve HDP'nin Soma'daki maden faciası sebebiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkında verdiği gensoru görüşülmeye başlandı.

"YAPTIĞIM YANIMA KALIR ANLAYIŞI VAR"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grubu adına söz alan Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, bakanlar istifa etmiş olsalardı gensoru vermeyeceklerini ifade etti. Ata, "Biz de bu Parlamento'dan belki aksi bir karar çıkacağına inanmadığımız hâlde bir gensoru görüşmesinin açılmasını talep etmeyecektik ama ne yazık ki bu istifalar gerçekleşmedi. Niye? Çünkü yaptığım yanıma kalır anlayışı var." dedi.

Ata, şunları söyledi: "301 kişi yaşamını yitirdi. İlk değildi, daha önce de Türkiye'de iş cinayetleri yaşandı. Bunların rakamlarını vereceğiz ama bir defada, tek bir olayda 301 insanın yaşamını yitirmiş olması bir ilk, tabii ki sorumluluk gerektirir. Bir tavuğunuz, bir kuzunuz, bir koyununuz, bir ineğiniz yaşamını yitirse kıyametler kopuyor ama gel gör ki… Burada, gittikten sonra arkasından ağlayanların olmadığını düşünmüyoruz. Ağlayanlar var, sızlayanlar var, çocuklar var, kardeşler var, analar var ama ortada sorumluluk gösterecekler yok. Tabii, sadece yöneten iradesi için söylemiyoruz, işveren iradesi de bu yönlü, kamu kurumunun sahibi olan, söz hakkı sahibi olan irade de bu yönlü, sendikanın iradesi de bu yönlü. Neredeyse kimse sorumlu değil. 301 can toprak altında yaşamını yitirmiş ama hiç kimse sorumluluk kabul etmiyor."

"BAŞBAKAN'IN MARUZ KALDIĞI OLAYLAR İLE VERDİĞİ TEPKİLER BENİ ÇOK DAHA FAZLA ÜZDÜ"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu adına konuşan Bursa Milletvekili Necati Özensoy, bu facianın gerçekten, bu asırda gerçekleşmiş en büyük facialardan bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

"301 kişi, eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Allah korusun herhangi bir savaşa girseydi herhâlde bir günde bu kadar insan kaybetmezdik." diyen Özensoy, Başbakan'ın hem orada maruz kaldığı olayların hem de Başbakan'ın verdiği tepkilerin kendisini çok daha fazla üzdüğünü vurguladı.

Özensoy, şöyle devam etti: "Onlar montaj' falan diyebilirler ama böyle resmen bariz bir şekilde Sayın Başbakan'ın vatandaşa yumruk attığı, o yumruğu yiyen vatandaşın 40 tane ifadeden sonra en son ifadesinde de 'Bana ilk yumruğu vuran Başbakan'dı.' demesi gayet açık ve net bir şekilde ortada duruyor. Onun dışında, Başbakan'ın danışmanının da orada yerde yatan bir vatandaşa tekme atması ve onun da yine hemen Gezici, eylemci, şu bu ilan edilmesi ama arkasından o vatandaşın da madenci olduğunun belirlenmesi, bütün bu olaylar gerçekten bizim arzu etmediğimiz, istemediğimiz görüntüler, çünkü orada gerçekten acılar yaşanıyor. Bu acılar yaşanırken, bu acılara ortak olurken, böyle birtakım protestolar olurken 'Gelin bakalım, benim yanımda yuhalayın.' gibi vatandaşa sert tepkiler koymak, herhâlde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başbakanına yakışan birtakım olaylar değil diye düşünüyorum."

"HERKES SORUMLULUĞUNU ÜZERİNE ALSIN"

Trafo patlaması iddiasının atıldığını dile getiren Özensoy, "Eğer trafo patlaması olursa, orada tamamen o trafoyla ilgili şirketin veya yapımcıların hatasından kaynaklandığını ortaya atmak gibi bir girişimle başladı. Ama tabii güneş balçıkla sıvanmaz, dolayısıyla gerçekler ortaya çıkacaktır. Şimdi, biz bu Maden Kanunu'nda, İş Kanunu'nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda hâlâ radikal değişiklikler yapmayacaksak; bu komisyon bu çalışmaların, bunların üzerinde öneriler getirmeyecekse, tavsiyeler getirmeyecekse; acilen bu çalışmaları yapmayacaksak burada konuştuklarımızın da hiçbir anlamı yok. Efendim, bakanların istifa edip yerine yeni gelen bakanların da hiçbir anlamı yok, gensoruyla buradan düşmelerinin de hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla, bakın, özellikle bu, canımızın yandığı konularda -biraz daha hassasiyet- sadece üzülmek, sadece gözyaşı dökmekle olmaz. Onun için, herkes sorumluluğunu üzerine alsın. Biz sorumluluğu taşıyoruz, biz bu komisyonun içerisinde gerekenleri yapacağız ama en büyük sorumlu iktidardır ve başta Başbakandır diyorum." dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise sorumluların gereken cezayı alacağını vurguladı. Yapılan yayınları da eleştiren Tanrıverdi, facia sonrası yapılan çalışmaları anlattı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.