Meyvede istikrarsızlık

Meyvede istikrarsızlık

Halil İbrahim Gürbüz, sebze-meyvede vatandaşın kafasını karıştıran, her yerde farklı fiyatlardan ürün satılmasının, hallerin devre dışı kalmasından kaynaklandığını savundu.

Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Halil İbrahim Gürbüz yaptığı açıklamada, sebze-meyvede fiyat istikrarsızlığının tüketicinin en fazla şikayetçi olduğu konuların başında geldiğini söyledi. 
Eskiden üretilen sebze-meyvelerin büyük bölümünün üretim bölgeleri ve ürünün satıldığı yerdeki toptancı hallerinde fiyat bulduğunu dile getiren Gürbüz, bu durumun zaman içine değiştiğini ifade etti. 
Bugün Türkiye'de tüketilen sebze-meyvenin büyük bölümünün hale girmeden satıldığını anlatan Gürbüz, ''Hal Yasası'ndaki boşluklar ve denetimin eksikliği nedeniyle kayıt dışılık arttı. Halde işlem görmeden vatandaşa ulaşan bu ürünler, sebze-meyvede fiyat istikrarsızlığına yol açtı'' dedi. 
Gürbüz, şunları kaydetti: ''Sebze halleri, tüm ürünlerin bir araya gelip fiyat bulduğu borsalardır. Yani ürünler burada, oluşan rekabet ortamı nedeniyle tüketici için en avantajlı fiyat seviyesini bulur. Bugün sebze-meyvelerin çoğu hallere girmeden, kayıt dışı olarak satıldığı için bir kentin değişik noktalarında aynı kalitedeki ürün çok farklı fiyatlardan alıcı buluyor. Yani herkes tutturabildiğine satıyor. Kayıt dışılıkla rekabet etmek durumunda olan toptancı hali esnafı ise çoğu zaman, ürünü üretim bölgesinden daha ucuz fiyata veriyor, zarar ediyor. Yani sattığı her kuruş malın vergisini ödeyen sebze hali esnafı, kayıt altında olduğu için adeta cezalandırılırken, dışarda denetim yetersizliği nedeniyle kayıt dışı satanlar ise hiç bir vergi ödemiyor. Bu nedenle hallerde sebze-meyve satışı son dönemde kayda değer oranda azaldı, esnaf zor durumda kaldı.'' 
Gürbüz, kayıt dışı satılan ürünlerde aynı zamanda ilaç kalıntısı ya da hormon testi gibi denetimlerin de yapılamadığını, bunun da vatandaşın gıda güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü dile getirdi. Yeni Hal Yasası hazırlıklarının devam ettiğini anlatan Gürbüz, yeni Hal Yasası'nda yapılacak düzenlemeyle kayıt dışılık sorununa çare bulunmasını istediklerini, böylece vatandaşın en uygun fiyata ve her türlü denetimden geçerek güvenli bir şekilde sebze-meyve tüketebileceğini sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum