Meydan'a yakışmayan görüntü!

Meydan'a yakışmayan görüntü!

Mevlana Türbesi Önü Meydan düzenlemesi çalışmaları kapsamında yıkılarak, meydan yapılan eski İl Halk Kütüphanesi'nin yanında kalan eski dükkanlar çirkin bir görüntü oluşturdu

Türbe Önü'nde eski dükkanlar ucube olarak kaldı! Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Türbesi Önü Meydan düzenlemesinin ağaçların yerlerinden sökülmesi ve yerlerine andezit taşların döşenmesiyle birlikte büyük bir kısmı tamamlandı. Bazı vatandaşlar ağaçların sökülmesine sert tepki gösterirken, bazı vatandaşlar ise türbenin tam anlamıyla görünmesinden dolayı memnun. Ağaçların sökülmesiyle birlikte Kubbe-i Hadra metrelerce uzaktan bile net bir şekilde görünürken, Mevlana Çarşısı etrafında kalan bazı dükkanlar yüzünden ise yeni meydan düzenlemesi tam anlamıyla bitirilemedi.  Eski İl Halk Kütüphanesi yerinin yanındaki kepabçı, berber ve bazı hediyelik eşya dükkanları yıkılmamış ve ortada eğreti bir şekilde duruyor. Bu çirkin görüntü düzenlemenin yetersiz olduğunu gösteriyor.

BU DÜKKANLARIN AKIBETİ NE OLACAK?

Her yıl milyonlarca insanın geldiği Mevlana Müzesi ve Sultan Selim Camii civarında yapılan düzenlemenin ardından görüntü kirliliğine neden olan böyle bir yerin yarım bırakılması çalışmalara gölge düşürdü. Eski İl Halk Kütüphanesi'nin yıkılarak meydan düzenlemesine dahil edilen alanın yanında bulunan bu hediyelik eşya dükkanlarıyla nasıl bir çalışma yapılacağı merak konusu olmaya devam edecek gibi. Meydanda kötü bir görüntüye neden olan bazı hediyelik eşya dükkanlarının akibetinin ne olacağı ise tartışılıyor.

MEYDAN DÜZENLEMESİ YARIM KALDI

“Meydanda kalan birkaç dükkan öyle duracak mı? Yoksa bu dükkanlar için sahiplerine belli bir ücret ödenerek veya yeni bir yer tahsis edilerek, bu sorun çözülecek mi?” diye soran vatandaşlar ise düzenlemenin tam anlamıyla yapılmasını istedi. Konya'ya dışarıdan gelen bazı yerli ve yabancı ziyaretçiler ise Mevlana Türbesi Önü Meydan düzenlemesine tam not verirken, Mevlana Çarşısı ve Balıkçılar Otel arasında yarım kalan dükkanları görünce de şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Vatandaşlar, bu sorunun bir önce yetkililer tarafından ele alınıp, gerekli düzenlenmelerin yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen bir yerde böylesine görüntü kirliliği oluşturan yerlerin bırakılmasının doğru olmadığını ifade eden vatandaşlar, “Buradaki esnafın mağdur edilmeden bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Dükkanlar çok eski ve bakımsız. Ayrıca böyle bir güzel çalışmaya gölge düşürmüş durumda. Buradaki esnafla konuşarak bu sorun çözülmelidir” dedi.


konyayenigun.com


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.