Mevlana'ya gelen ''kendini sorgulayacak''

Mevlana'ya gelen ''kendini sorgulayacak''

Alaaddin Tepesi'nin önünde, Mevlana ve Şems'in ilk kez buluştuğu noktadan, Mevlana Müzesi'ne kadar, insanların kendilerini sorgulayacağı bir ''Düşünce Yolu'' oluşturulması önerildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler,  Mevlana ve Şems'in 29 Kasım 1244 tarihinde ilk kez Konya'da buluştuğunu, bu olaya ''İki denizin buluşması'' anlamına gelen ''Meracel Bahreyn'' denildiğini söyledi.
    
Son 4 yıldır Mevlana'yı Anma Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri'nin 7 Aralık'ta, ''Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü'' ile bu noktadan başladığını anlatan Şimşekler, bu yıl da yürüyüşün aynı tarihte aynı noktadan başlayacağını söyledi.
    
Şimşekler, söz konuşu buluşmayı şöyle anlattı:
    
''Hz. Mevlana, İplikçi Camisi'nde verdiği dersten çıkıp öğrencileriyle birlikte bu yoldan geçerek, evine doğru gidiyor. Bu sırada da kendisini bekleyen Şems ile karşılaşıyor. Bu nokta, Alaaddin Tepesi ile Mevlana Müzesi arasındaki yolun başlangıç noktasıdır. Geçmişte tekke ve dergahların kapatılmasından önce, bu bulunduğumuz noktada, bir kandil vardı. Her akşam Mevlevi Dergahı'ndan getirilen yağ ile Kandilci Dede tarafından bu kandil uyandırılıyordu, yani yakılıyordu. Sabaha karşı da küçük bir tören şeklinde söndürülüyordu. Bu geleneğin sembolik olarak belli zamanlarda canlandırılmasını arzu etmekteyiz.''
    
     -En büyük ''dostluk buluşması'' noktalarından biri-
    
Doç. Dr. Şimşekler, bu ''kandil'' projesi hakkında Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün görüşlerinin olumlu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
    
''Bir an önce, yakın tarihe kadar devam eden kandil geleneğini burada canlandırmalıyız. Çünkü bu nokta, tarihte dünyanın en büyük 'dostluk buluşması' noktalarından biri oldu. Bunun vurgulanmasını önemsiyoruz. Aynı proje kapsamında bu yol trafiğe kapatılarak, Alaaddin Tepesi'nin önündeki, Hz. Mevlana ve Şems'in ilk kez buluştuğu bu noktadan Mevlana Türbesi'ne kadar olan bir 'Düşünce Yolu' oluşturulmasını istiyoruz. İnsanların, bu noktadan Hz. Mevlana'nın türbesine kadar yürüyerek, 'ben kimim, ne yapıyorum, kime ne faydam var' şeklinde kendisini sorgulayacağı otantik bir ortam yaratılmalı. Bu yol, insanın kişisel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunacak. Mevlana'dan beyitlerin de farklı dillerde konulması ayrıca anlam ifade eder diye düşünüyoruz.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum