Meclis Genel Kurulu'nda Sayıştay İçin 5 Üye Seçimi Başladı

Meclis Genel Kurulu'nda Sayıştay İçin 5 Üye Seçimi Başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun Salı günlü 91. birleşimi saat 14.00'te yoklama yapılmaksızın müşahede ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor. Kafkas Savaşı (Rus-Çerkes Savaşı) yıldönümü...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun Salı günlü 91. birleşimi saat 14.00'te yoklama yapılmaksızın müşahede ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor. Kafkas Savaşı (Rus-Çerkes Savaşı) yıldönümü sebebiyle bir bildiri okuyan Yakut, Kırım Tatarları'nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılına da değindi. Sadık Yakut, yurtlarından sürülen Çerkesler ve Kırım Tatarları konusundaki duygu ve düşüncelerini paylaştı.

    Ardından ise Genel Kurul'da, Sayıştay'ta boş bulunan 5 üyelik için seçim yapımına geçildi. Oylama gizli olarak yapılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Tarafından Oluşturulan Ön Seçim Geçici Komisyonu, Sayıştay'ın boş bulunan 5 üyeliği için seçim yaparak Sayıştay meslek mensupları kontenjanından seçilen 8, Maliye Bakanlığı kontenjanından seçilen 8 ve diğer adaylar kontenjanından seçilen 4 aday olmak üzere, komisyona bildirilen 20 adayı seçimle 10 adaya indirmişti.

    Bu 10 aday arasından TBMM Genel Kurulu’nda seçim yapılıyor. Ön Seçim Geçici Komisyonu'nun seçtiği adaylar şunlar: Meslek mensupları kontenjanından Fikret Çöker, Ali Özek, Ahmet Tezcan ve Osman Kaya. Maliye Bakanlığı kontenjanından Muammer Çolak, Mahmut Kazan, Haydar Kulaksız ve Mehmet Şimşek.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.