Köylerimiz mağdur olacak

Köylerimiz mağdur olacak

168 belde ve 584 köyün mahalle olması ile oralara hizmetlerin hızlı gitmeyeceğini söyleyen Mustafa Kalaycı, Büyükşehir Belediyemiz şehir merkezinde verdiği sözleri bile yerine...

168 belde ve 584 köyün mahalle olması ile oralara hizmetlerin hızlı gitmeyeceğini söyleyen Mustafa Kalaycı, “Büyükşehir Belediyemiz şehir merkezinde verdiği sözleri bile yerine getiremedi, köylere hizmet nasıl hızlı gidecek” dedi
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen ve Cumhurbaşkanı'nın onaylaması beklenilen Büyükşehir Yasa Tasarısı kapsamında Türkiye genelinde kapanacak olan bin 591 beldeden 168'i Konya beldelerinden oluşuyor. Bu beldelerin kapanması ile o beldelerin isimlerinin de tarihe karışacağını dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Kapanacak olan o beldelerin büyük çoğunluğunun ismi geçmişinde beldenin tarihinden dolayı kazandığı isimler. Belde ve köylerin isimleri o köyde ve beldede yaşayan önemli şahsiyetlerin isimlerinden dolayı da verilmiştir. Bu isimler ve kişiler de bu yasa ile tarihe karışmış olacak” dedi. Köylerin ve beldelerin bağlı olduğu ilçenin mahallesi olması ile birlikte gidilecek olan hizmetlerde de aksamaların yaşanacağını ifade eden Kalaycı, “Konya'nın bazı beldeleri ve köyleri var şehir merkezine 250 kilometreden daha uzak yerleşim alanları içerisinde bulunuyor. Buralara nasıl hizmet götürülecek. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız yerel seçimlerden önce şehir merkezi için başta ulaşım olmak üzere birçok konuda verdiği sözü bile yerine getiremedi. Şehir merkezinde vaat edilen icraatları yerine getiremeyen bir belediye başkanı kendisinden kilometrelerce uzakta bulanan mahallesine nasıl hizmet götürecek. Bizim çabamız ile açıklamalarda bulunan Başbakanımız da büyükşehir olan belediyelerin ilçelerine hizmet götürmek için oralara bürolar açacaklarını söyledi. Yasayı çıkarmadaki amaçları tasarrufu sağlamak iken, var olan hizmetlerin yerlerini kapatarak tekrar yeni hizmet noktası açmak ile nasıl tasarruf sağlanacak” diye konuştu.
 KÖYLERİMİZ DİĞER KÖYLERE ORANLA FAZLA VERGİ VERECEK
Şu anda bulunan beldelerin ve köylerin mahalle olduktan sonra mali anlamda da sıkıntı çekeceklerini ifade eden MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Bizim bazı ilçelerimizde bulunan köylerimiz çevre illerin köyleri ile sınır da bulunuyor. Bu köylerimiz büyükşehir mahallesi olduktan sonra çevresinde bulunan ve bulunduğu il büyükşehir olmadığı için köy statüsünde kalan yerlere oranla dafa fazla vergi ödeyecek. Bu adaletsizliğin önlenmesi gerekiyor. Bunların yanında şu anda bulunan mevcut beldelerimizin birçoğunda şu anda kendisine ait kar küreme, yol açma makineleri bulunuyor. Buralar yarın mahalle olduğu zaman bu araçlarda o beldeye bağlı bulunduğu ilçeye geçmiş olacak. Belde belediye başkanları mevcut halleri ile bu işleri kendileri yapabiliyorken, artık mahalleleri ile ilgili bir sıkıntı olduğu zaman bağlı bulunduğu ilçeye gitmek zorunda kalacak. Oradan hizmetin gelmesinin bekleyecek” ifadelerini kullandı. Kalaycı, bu yasa ile birlikte Türkiye'nin bütçesine büyük maddi zarar getireceğini yetkililerin kendilerinin dile getirdiğini, bu zararında vatandaşa yapılacak olan zamlar ile giderilmeye çalışılacağını sözlerine ekledi.
168 BELDE VE 584 KÖYÜN İSİMLERİ
Ahırlı Belediyesi'ne bağlı tek belde olan Akkise beldesi mahalle olurken, Belediyeye bağlı olan Alİçerçi, Bademli, Balıklava, Büyüköz, Çiftlik, Erdoğan, Karacakuyu, Kayacik, Kuruçay, Küçüköz köyleri de mahalle oldu.
Akören Belediyesi'nin mahalle olan beldeleri ise Avdan ile Kayasu. Akören'e bağlanacak olan diğer mahalleler de, Çatören, Alan, Dutlu, Belkuyu, Karahüyük, Orhaniye, Süleymaniye, Ahmediye mahalleleri.
Akşehir Belediyesi'ne bağlı olup da belde olacak olan ilçeler, Adsız, Altuntaş, Atakent, Çakıllar, Doğruöz, Engili, Gölçayır, Karahüyük, Ortaköy, Reis, Yazla. Köy olup mahalleye dönüşen köyler ise, Alanyurt, Bozlağan, Cankurtaran, Çamlı, Çimendere, Değirmen, Gedil, Gözpınar, Ilıcak, Karabulut, Ortaca, Saray, Savaş, Sorkun, Söğütlü, Ulupınar, Üçhüyük, Tekke, Tipi, Yaşarlar,  Yaylabelen, Yeniköy, Yeşilköy mahallleri.
Altınekin  Belediyesi'ne bağlı olan beldeler: Akıncılar, Dedeler, Oğuzeli, mahallerinin yanı sıra, Akcaşar, Akköy, Ayişiği, Borukkuyu, Hacinuman, Karakaya, Koçaş, Koçyaka, Mantar, Ölmez, Sarniç, Topraklik, Yenİkuyu, Yeniyayla köyleri de mahalle oldu.
Beyşehir Belediyesi'ne bağlı olup da mahalle olacak olan beldeler arasında tüfek sektöründe Türkiye'de önemli bir yere sahip olan Huğlu'nun yanı sıra, Adaköy, Akçabelen, Esence, Bayavşar, Doğanbey, Emen, Gökçimen, Gölyaka, Karaali, Kayabaşı, Kurucuova, Üstünler
Üzümlü, Sevindik, Sadıkhacı, Yenidoğan, Yeşildağ mahalleri ile birlikte, Ağilönü, Akburun, Avdancik, Bademli, Başgöze, Bayat, Bayindir, Bekdemir, Çiçekler, Çiftlik, Çivril, Çukurağil, Damlapınar, Doğancik, Dumanlı, Eğirler, Eylikler, Fasillar, Göçü, Gökçekuyu, Gölkaşı, Gönen, Gündoğdu, Hüseyinler, İsaköy, Karabayat, Karadiken, Karahisar, Kuşluca, Küçükavşar, Mesutlar, Sarıköy, Şamlar, Üçpınar, Yazyurdu, Yukarıesence, Yunuslar köyleri de mahalle oldu,
Bozkır Belediyesi'ne bağlı olup da mahalle olacak olan beldeler arasında meşhur Bozkır Tahini'nin de üretildiği Sorgun Beldesi ile birlikte, Çağlayan, Dereköy, Dereiçi, Hamzalar, Harmanpınar, Hisarlık, Üçpınar, Söğüt, Sarıoğlan beldeleri mahalle oldu. Bu beldelerin yanı sıra Akçapınar, Armutlu, Arslantaş, Aydınkışla, Ayvalca, Bağyurdu, Baybağan, Bozdam, Elmaağaç, Hacılar, Hacıyunuslar, Işıklar, Karabayır, Karacaardıç, Karacahısar, Karayahya, Kayacılar, Kayapınar
Kızılçakır, Kınık, Kildere, Kozağaç, Kovanlık, Küçükhisarlık, Kuşça, Pınarcık, Sazlı, Soğucak
Tarlabaşı, Taşbaşı, Tepelice, Tepearası, Ulupınar, Yalnızca, Yazdamı, Yelbeği, Yeniköy, Yolören köylerinin bulunduğu 38 de Bozkır'ın mahallesi oldu.
Cihanbeyli Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler arasında ilçe olmayı bekleyen Yeniceoba ile birlikte, Bulduk, Büyükbeşkavak, Gölyazı, Günyüzü, İnsuyu, Kandil, Karabağ, Kelhasan, Kuşca, Kütükuşağı, Taşpınar, Yapalı beldeleri mahalle olurken, Ağabeyli, Beyliova, Böğrüdelik, Çimen, Çöl, Damlakuyu, Hodoğlu, Kayı, Kırkışla, Korkmazlar, Küçükbeşkavak, Mutlukonak, Sağlık, Sığırcık, Turanlar, Tüfekçipınar, Uzuncayayla, Yeşildere, Yünlükuyu, Zaferiye köyleri de mahalle oluyor.
Çeltik Belediyesi'ne bağlı mahalle olacak olan iki belde ise, Gökpınar, Küçükhasan beldeleri ile birlikte, İshakuşaği, Adakasim, Torunlar, Kaşören, Doğanyurt, Yukarialiçomak köyleri de mahalle oldu.
Çumra   Belediyesi'ne bağlanacak olan beldelerin mahalle olacak isimleri şunlar :Alibeyhüyüğü,
Arıkören, Apa, Dinek, Güvercinlik, İçeriçumra, Karkın, Okçu, Türkmencamili, Yenisu beldelerinin yanında, Abditolu, Adakale, Alemdar, Apasarycık, Afşar, Avdul, Balçıkhisar, Beylerce, Büyükhaşlama, Cicek, Çukurkavak, Dedemoğlu, Dinlendik, Dineksaray, Doğanlı, Fethiye, Gökhüyük, Erentepe, İnli, Kuzucu, Küçükköy, Seçme, Sürgüç, Tahtalı, Taşağıl, T.Karahüyük, Uzunkuyu, Üçhüyük, Ürünlü, Yörükcamili köyleri de mahalle oldu.
Derbent Belediyesi'ne bağlanacak olan beldeden oluşan tek mahalle ise, Çiftliközü oldu. Tek beldenin yanında, Güney, Mülayim, Yassıören, Saraypınar, Değiş, Tekke köyleri de mahalle oldu.
Derebucak Belediyesi'ne bağlı mahalle olan beldeler, Çamlık, Gencek, Göynem, Pınarbaşı'nın yanında, Durak, Tepearası, Taşlıpınar, Uğurlu köyleri mahalle oldu.
Doğanhisar Belediyesi'ne bağlı mahalle olacak olan beldeler ise, Ayaslar, Başköy, Çınaroba, Deşdiğin, Karaağa, Koçaş, Konakkale, Yenice mahalle oldu. Bu beldelerin yanı sıra, Furunlu, Güvendik, Tekke, Kemer, Yazlıca, Yazır, Uncular, İlyaslar köyleri mahalle oldu.
Emirgazi Belediyesi'ne bağlı mahalle olacak olan iki belde ise, Demirci, Işıklar mahallesinin yanında,  Yamaç, Gölören, Karaören, Meşeli, Ekizli, Öbektaş, Besci köyleri de mahalle oldu.
Ereğli Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleleler şöyle :Aziziye. Belkaya, Çayhan, Kutören, Sazgeçit, Zengen'in yanı sıra, Acikuyu, Acipinar, Adabağ, Akhüyük, Alhan, Aşağigöndelen, Aşiklar, Bahçelİ, Belceağaç, Beyköy, Beyören, Bulgurluk, Burhaniye, Büyükdede, Çakmak, Çiller, Çimencik, Gaybi, Gökçeyazi, Göktöme, Hacimemiş, Kamişlikuyu, Karaburun, Kargaci, Kizilgedik, Kuskuncuk, Kuzukuyusu, Melicek, Orhaniye, Özgürler, Pinarözü, Sarica, Saritopalli, Selvili, Taşağil, Taşbudak, Tatlikuyu, Türkmen, Ulumeşe, Yazlik, Yellice, Yeniköy, Yildizli, Y.Göndelen köyleri de mahalle oldu.
Güneysınır Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler, Aydoğmuş, Alanözü mahalle olurken, Gürağaç, Kızılöz, Avcıtepe, Kurukavak, Örenboyalı, Mehmet Ali, Karagüney, Kayaağzı, Habiller,
Ömeroğlu, Ağaçoba, Sarıhacı köyleride Güneysınırın mahalleleri oldu.
 Hadim Belediyesi'nin belde olan mahalleleri de, Bademli, Bağbaşı, Bolat, Dedemli, Korualan, Yalınçevre mahallesi. Aşağieşenler, A.Kizilkaya, Beyreli, Çiftepinar, Dülgerler, Fakilar, Gaziler, Gülpinar, İğdeören, Kalinağil, Kaplanli, Küplüce, Oduncu, Sarniç, Selahattİn, Umurlar, Yağci, Yelmez, Y.eşenler, Göynükkişla, Agaçci köyleri de Hadim'in mahalle olan köyleri arasında yer alıyor.
Halkapınar Belediyesi'nin beldesi olmadığı olmaz iken, Aydinkent, Büyükdoğan, Çakillar, Dedeli, Delimahmutlu, Eskihisar, Karayusuflu, Kayasaray, Körlü, Küsere, Osmanköseli, Seydifakili, Yassikaya, Yayikli, Yeşilyurt köyleri Halkapınar'ın mahallesi oldu.
Hüyük Belediyesi'nin mahalle olan beldeleri, Burunsuz, Çavuş, Çamlıca, Göçeri, İmrenler, İlmen, Kıreli, Köşk, Mutlu, Selki mahalleleri. Başlamiş, Budak, Çukurkent, Değirmenalti, Görünmez, Pinarbaşi, Suludere, Tolca, Yenice köyleri de Hüyük'ün mahallesi oldu.
Ilgın Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler ise, Argıthan, Aşağıçiğil, Balkı, Beykonak, Çavuşcugöl, Gökçeyurt, Yukarıçiğil mahalleleri oldu. Ilgın'ın köyü olup da yeni yasa ile birlikte mahallesi olacak olan köyler ise şunlar : Zaferiye, Çobankaya, Gökbudak, Kale, Tekeler, Çömlekci, Geçit, Boğazkent, Sebiller, Karaköy, Gölyaka, Belekler, Dereköy, Avdan, Dığrak, Göstere, Ormanözü, Orhanine, Yorazlar, Eldeş, Büyükoba, Gedikören, Misafirli, Barakmuslu, Çatak, Ağalar, Günüypınar, Mecidiye, Bulcuk, Harmanyazı, Düğer, Kapaklı, İhsaniye, Olukpınar, Mahmuthisar, Sadık.
Kadınhanı Belediyesi'ne bağlı mahalleler, Atlantı, Başkuyu, Osmancık, Kolukısa mahallesi. Karınhan'ının mahalle olan köyleri, Avşarlı, Alabağ, Bakirpinar, Bayramlı, Beykavağı, Ulgurpınar, Çavdar, Çeşmecik, Çubuk, Demiroluk, Hacimehmetli, Hacipirli, Hacioflazlar, Kabacali, Kamişliöz, Karahisarli, Karakurtlu, Karasevinç, Karayörüklü, Kizilkuyu, Konurören, Kökez, Köylütolu, Kurthasanli, Küçükkuyu, Mahmudiye, Meydanli, Örnekköy, Pirali, Pusat, Saçikara, Sarikaya, Söğütözü, Şahören, Tosunoğlu, Yağlica, Yaylayaka mahallelerinden oluşuyor.
Karapınar Belediyesi'ne bağlı mahalle olacak olan beldeler, Hotamış, İslik, Kayalı, Yeşilyurt. Karapınar'ın mahalle olacak olan köylerinin isimler ise şu şekilde :Akçayazı, Akören, Çiğil, Hasanoba, Karakışla, Kayacık, Kazanhüyüğü, Kesmez, Küçükaşlama, Ortaoba, Oymalı, Sazlıpınar, Yağmapınar, Yenikuyu mahalleleri.
Karatay Belediyesi'ne bağlı mahalle olacak olan beldeler, Hayıroğlu, İsmil, Ovakavağı, Yarma mahallesi olurken, köy olup da mahalleye dönüşecek olan köyler de, Acıdort, Ağsaklı, Akbaş, Akörenkışla, Bakırtolu, Başgötüren, Beşağıl, Büyükburnak, Çengilti, Divanlar, Esentepe, Göçü, İpekler, Karadona, Karakaya, Katrancı, Kızören, Köseali, Obruk, Sürüç, Yağlıbayat, Yavşankuyu, Yenice, Yenikent, Zincirli köyleri mahalle oldu.
Kulu Belediyesi'ne bağlı mahalle olan beldeler, Celep, Karacadağ, Kıkpınar, Kozanlı, Tavşançalı, Tuzyaka, Zincirlikuyu mahalleleri ile birlikte, Acıkuyu, Ağılbaşı, Altılar, Arşıncı, Beşkardeş, Boğazören, Bozan, Burunağıl, Canımana, Dipdede, Doğutepe, Fevziye, Gökler, Güzelyayla, Hisar, Karacadere, Kırkkuyu, Kömüşini, Köşker, Sarıyayla, Seyitahmetli, Soğukkuyu, Şerefli, Tavlıören, Yaraşlı, Yazıçayır, Yeşiltepe, Yeşilyurt köyleri de mahalle oldu.
Meram Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler, Hatunsaray, İnlice, Kavak, Kızılören, Sağlık, Sefaköy belde iken mahalle olurken, Bayat, Çayırbağı, Çomaklar, Çukurçimen, Erenkaya, Evliyatekke, Gökyurt, Botsa, Hasanşeyh, İkipınar, İlyasbaba, Karaağaç, Karadiğinderesi, Kayadibi
Kayalı, Kayhüyük, Kumralı, Sadıklar, Sarıkız, Yatağan, Yeşildere, Yeşiltekke köyleri de mahalle oldu.
Sarayönü Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler, Başhüyük, Çeşmelisebil, Gözlü, Kurşunlu, Kadıoğlu, Ladik mahallesi oldu.  Bahçesaray, Boyalı, Büyükzengi, Değirmenli, Ertuğrul, Karatepe, Karabıyık, Kayıören, Kuyulusebil, Konar, Özkent, Yenicekaya köyleri de mahalle oldu.
Selçuklu  Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler, Başarakavak, Sızma, Tepekent olurken, Akpınar, Bağrıkurt, Biçer, Çaldere, Çaltı, Çandır, Dağdere, Eğribayat, Güvenç, Kale, Karaömerler, Kervan, Kınık, Kızılcakuyu, Küçükmuhsine, Meydan, Sarıcalar, Selahattin, Ulumuhsine, Yazıbelen köyleri de Selçuklu'nun mahallesi oldu.
Seydişehir Belediyesi'ne bağlı olup da mahalle olacakolan beldeler, Akçalar, Bostandere, Çavuş, Gevrekli, Kesecik, Ketenli, Ortakaraören, Taraşçı mahallesi. Seydeşehir'e bağlı olup da mahalle olacak olan köyler de, Aşağıkaraören, Başkaraören, Boyalı, Bükçe, Çat, Çatmakaya, Dikilitaş, Gökçehüyük, Gökhüyük, Gölyüzü, Irmaklı, İncesu, Karabulak, Karacaören, Kavak, Kızılca, Kozlu, Kumluca, Kuran, Madenli, Mesudiye, Muradiye, Oğlakçı, Saraycık, Susuz, Taşağıl, Tepecik, Tol, Ufacık, Yaylacık, Yenice köyleri mahalle oldu.
Taşkent  Belediyesi'ne bağlanacak olan mahalleler ise, Afşar, Balcılar, Bolay, Çetmi olurken, köy olup da mahalle olacak olan köyler ise, Kecimen, Kongul, Sazak mahalleleri.
Tuzlukçu Belediyesi'ne bğlanacak olan beldesi bulunmaz iken, Çöğürlü, Erdoğdu, Gürsu, Konarı, Koraşı, Köklüce, Kundullu, Mevlütlü, Pazarkaya, Subatan, Tursunlu köyleri Tuzlukçu'nun mahallesi olacak.
Yalıhüyük Belediyesi'ne de bağlı olup kapanacak belde bulunmaz iken, Arasöğüt, Saray köyleri Yalıhüyük ilçesinin mahallesi olacak.
Yunak Belediyesi'ne bağlı olup da mahalle olacak olan beldeler de, Koçyazı, Kuzören, Piribeyli, Sülüklü, Saray, Turgut mahallelerinden oluşuyor. Altınöz, Ayrıtepe, Beşışıklı, Böğrüdelik, Cebrail, Çayırbaşı, Eğrikuyu, Hacıömeroğlu, Hatırlı, Hacıfakıl, Harunlar, Hursunlu, İmamoğlu, Kargalı, Karayayla, Kıllar, Kurtuşağı, Kuyubaşı, Meşelik, Odabaşı, Ortakışla, Özyayla, Sertler, Sevinç, Sıram, Sinanlı, Yavaşlı, Yeşiloba, Yeşilyayla, Yiğar köyleri Yunak Belediyesi'nin köyleri oldu.
HABER MERKEZİ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.