KOSKİ’den Enerji Tasarrufu Sağlayan Sistem

KOSKİ’den Enerji Tasarrufu Sağlayan Sistem

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek çalıştırılan dalgıç pompayı, Cihanbeyli ilçesi Turanlar Mahallesi’nde devreye soktu.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su kuyularında kullanılan pompaların harcadığı elektrik sarfiyatını en aza indirmek ve elektrikten tasarruf sağlamak amacıyla güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek çalıştırılan sistemi, Cihanbeyli ilçesine bağlı Turanlar Mahallesi’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan su kuyularından bir tanesinde devreye soktu. KOSKİ Genel Müdürlüğü, ilk olarak Selçuklu ilçesine bağlı Tepekent Mahallesi’nde uygulamaya koyduğu bu sistemi daha da yaygın hale getirip, elektrik ihtiyacı olan diğer kuyulara da yayarak elektrik sarfiyatının önüne geçmeyi hedefliyor. Cihanbeyli Turanlar Mahallesi’nde toplam bin metre mesafe bulunan su aktarma istasyonuna güneş enerji kollektörleri yapan KOSKİ, buradan çıkarılan suyu, 100 tonluk taşınabilir mebranlı polietilen depoya aktarıyor.

Konya şehir merkezine 150 kilometre uzaklıkta bulunan ve 342 nüfusa sahip Turanlar Mahallesi’nde sistem, 17 metrekare alana kuruldu. Sistem içerisinde 4 bin vatlık güneş pili, alternatif akıma uygun motor ve 3,2 kilovatlık pompa yer alıyor. 80 metre yükseklikten 3 litre/saniye debili suyu mebranlı depoya aktaran sistem sayesinde, her mevsim aktif olarak su çekilebilecek.

KOSKİ, içme ve kullanma su ihtiyacının yüzde 90’ini yeraltı sularından sağlıyor. Kuyulara kurulan pompalar vasıtayı ile çekilen su, depo ve pompa istasyonlarına aktarılıyor. Tüm bu sistem, elektrikle çalıştığından KOSKİ’nin büyük giderlerinin başında enerji harcamaları geliyor. KOSKİ, güneş enerjisi ile çalışan bu sistem sayesinde, daha az elektrik kullanılacağı için büyük oranda tasarruf sağlamayı planlıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.