Konya'yı resmediyorlar

Konya'yı resmediyorlar

Karatay Üniversitesi Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri'nin bu yıl dördüncüsü düzenleniyor. 'Sevgi ve Barış' için tuvallere fırça darbesi atan 62 ressam, eserlerine Konya'yı yansıtıyor

Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında 'sevgi ve barış' için 28 ülkeden 62 ressam Konya'ya geldi. Ressamlar, Konya'nın kültürel ve tarihi değerlerini tuvale aktarmamaya başladı. Konyalıyı sanatla buluşturacak olan resim çalıştayında ressamlar, atölye çalışmalarını tamamladıktan sonra ortaya koydukları eserleri 25 Mayıs tarihinde Karatay Üniversitesi'nde sergileyecek. Organizatörlüğünü Orhan Cebrailoğlu'nun yaptığı resim çalıştayında farklı ülkelerin bir araya gelerek kültür mozaiği oluşturulması ise hem ressamların hem de vatandaşın ufkunu açıyor. Romanya Mecidiye'den gelen Mircea Costea, Konya'da bulunmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Costea, “Konya çok güzel bir şehir, insanları da samimi ve cana yakın. Konya'ya attığım ilk adımda kendimi çok huzurlu ve güvende hissettim. Bundan dolayı, Konya'ya geldikten sonra ilk etkilendiğim şeyi tuvale yansıtacağım. İlk kez geliyorum. Daha önce Mecidiye'de de böyle bir organizasyon olmuştu. Türkiye'den ve Konya'dan insanlarla tanıştım ve onlarla dost oldum. Hepsi çok iyi insanlar. Daha önce Mecidiye'den Konya'ya gelmiş olan arkadaşlarım Konya'ya gideceğimi öğrenince bana, Konya'nın kutsal ve çok güzel bir yer olduğunu söylemişlerdi. Burada bulunduğum ve yeni insanlarla tanıştığım için mutluyum” dedi.

SANAT GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAR

İzmir'den gelen Hande Akalın da, resim yaparken dış dünya ile ilişkisini kopardığını, tüm sıkıntıları unuttuğunu belirtti. “Renkler benim hayat kaynağım” diyen Akalın, "Dünya genelinde mutlak barışın sanat aracılığıyla sağlanacağını düşünüyorum. Bunun için sanatın halk ile buluşması gerekiyor. Yerel yönetimler ve iş adamları da sanata ilgi gösterip bu tarz sergileri ziyaret etmeli. Sanatla içi içe olan bir toplumun analiz yeteneği ve yorum yapma kabiliyeti de gelişecektir. Ülkenin gelişebilmesi için sanata ihtiyaç vardır. Çocukların da sanatla tanışması ve sanata karşı ilgi duyması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Bosna Hersekli Amer Hadzıc ise, daha önce tatil amaçlı Alanya ve Antalya'ya gittiğini dile getirerek, Konya'ya ilk defa geldiğini aktardı. Konya'yı çok sevdiğini belirten Hadzıc, ilerleyen zamanlarda tatil amaçlı Konya'ya da geleceğini, tuvale Konya ve Bosna Hersek evlerini yansıtacağını söyledi. Konyalıların dinlerine bağlı olduğunu kaydeden Kamerunlu Raphael Che Suh ise, tuvale cami ve dağları yansıtacağını ifade etti. İki imgeli resmi tuvale ilk defa aktaran kişi olduğunu açıklayan Derya Saatçioğlu da, iki imgeli resmin nasıl olduğunu kaydetti. Saatçioğlu, "İki imgeli resim demek, görüntüyü iki farklı şekilde düşünebilmek demektir. Bu düşünce resme aktarıldığı zaman, iki imgeli resmin ne demek olduğu anlaşılacaktır" sözlerini kullandı.

ADEM DEMİREL merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.