Konya’ya yeni klinik yapılacak

Konya’ya yeni klinik yapılacak

Konya Otizm konusunda önemli bir tesis daha kazanıyor. Otizm Erken Tanı Merkezi ve Çocuk Psikiyatrisi Kliniği için Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Geçtiğimiz ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın katılımı ile Otizm ve Down Sendromlular Yaşam Merkezi’nin temelini atan Selçuklu Belediyesi şimdi de Necmettin Erbakan Üniversitesi ile önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Otizm hastalığının erken teşhis ve tedavisi amacıyla Otizm Erken Tanı Merkezi ve Çocuk Psikiyatrisi Kliniği Konya’ya kazandırılıyor. Hayata geçirilecek proje için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile Selçuklu Belediyesi tarafından yapılacak tesisin işletmesi Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yapılacak. Otizm Merkezi ile aynı alanda yer alacak tesis de psikologlar, özel eğitim öğretmeni, gelişim uzmanı, sosyal hizmet uzmanı ve hemşire istihdam edilecek.

Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin, başta Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) olmak üzere birlikte birçok başarılı çalışma yürüttüklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün de önemli bir işin protokolünü gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın katılımı ile Otizm ve Down Sendromlular Yaşam Merkezi’nin temelini atmıştık. Bu süreçte şehrimizde önemli bir eksikliğin farkına vardık. Otizm Erken Tanı Merkezi ve Çocuk Psikiyatrisi Kliniği birlikte hizmet edecek bir kompleks olarak belediyemiz tarafından yapılacak ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından inşallah hizmete sunulmuş olacak. Böylece otizmli çocuklar için bir erken tanı ve erken rehabilitasyon imkanı sunulmuş olacak. Sadece Konya için değil bölge ve Türkiye’ye örnek bir proje olacak. Başta hocamız olmak üzere üniversitenin desteğini her zaman yanımızda hissettik. Ben şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Otizm Erken Tanı Merkezi ve Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nin açılmasının sadece Konya’nın değil bölgenin ve ülkenin büyük bir ihtiyacı olduğunu ve tamamlandığında Konya’ya katkı sağlayacağını ifade eden Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Proje büyük bir boşluğu dolduracak. Bu konuda gösterdiği hassasiyet nedeniyle Selçuklu Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyor ve teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.