Konyalı ekmeği pahalı tüketiyor

Konyalı ekmeği pahalı tüketiyor

Bir dönem en ucuz şehirlerden biri olan Konya, yapılan zamlarla konuşuluyor.

Bir dönem en ucuz şehirlerden biri olan Konya, yapılan zamlarla konuşuluyor. Konya'da belediye ekmek fiyatı İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirleri bile geride bıraktı. Tahıl ambarı Konya'da vatandaş en pahalı ekmeği yiyor

Konya'da ekmek fiyatı TÜİK verilerine göre en pahalı iller olan İstanbul, Ankara, İzmir'i geride bıraktı. İstanbul Halk Ekmek 300 gram ekmeği 60 kuruştan, Ankara Halk Ekmek 250 gram ekmeği 60 kuruştan, İzmir Kent Ekmek 300 gram ekmeği 50 kuruştan, Adana Halk Ekmek 250 gram ekmeği 40 kuruştan, Eskişehir Halk Ekmek 300 gram ekmeği 60 kuruştan vatandaşa satıyor. Konyalı ise 250 gram ekmeği 70 kuruştan alarak bu şehirler arasındaki en pahalı ekmeği yiyor. Tahıl ambarında en pahalı ekmeği yiyen vatandaşlar ise duruma tepki gösteriyor.

İllerde 250 gr ekmek fiyatları

İstanbul

50 Kr.

Ankara

60 Kr.

İzmir

41.6 Kr.

Adana

50 Kr.

Eskişehir

50 Kr.

 

HEM PAHALI HEM KALİTESİZ EKMEK

Bir dönem en ucuz şehirlerden biri olan Konya, son zamanlarda toplu ulaşım ücretlerine, suya ve emlak vergilerinde yüzde 400'e varan artışlarla adından zamlarla bahsedilir hale geldi. Yapılan zamlarla Konya en pahalı iller sıralamasına doğru hızla ilerliyor. Tahıl ambarı olarak bilinen şehrimizde ekmek fiyatlarına geçtiğimiz günlerde yüzde 33'zam yapılmıştı. Bu zam ile Konya'da ekmek fiyatı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi pek çok büyükşehiri geçerek en üst sıraya oturdu. Pek çok şehre ekmeklik buğdayın Konya'dan gitmesine rağmen vatandaşa en pahalı ekmeğin sunulması kafaları karıştırdı.

UCUZ EKMEK İÇİN KURULMUŞTU

1989 yılında iş başına gelen belediyeler, fırınlardaki tekelleşme sorunlarını çözmek ve vatandaşlara ucuz ekmek sunmak amacıyla halk ekmek fırınlarını kurmuştu. O dönemde vatandaşlar Türkiye'nin en ucuz ekmeğini yiyorlardı. Son dönemlerde ise belediyeler, ulaşım, su ve emlak vergilerinde fahiş zamlar yaparak, vatandaşın tepkisini çekmişti. Üst üste gelen zamlar vatandaşın ekmeğine de yansıdı. Vatandaşa ucuz ekmek sunmak için kurulan kurumlar, borçların kapatılacağı bir ticarethane havasına sokularak Türkiye'nin en pahalı ekmeğini satar hale getirildi. Üstelik Tüketiciler Birliği yaptığı açıklama ile Konya'da ekmeğin tek sorununun fiyat olmadığını, sorunun kalite, hijyen, sağlık ve fiyatla bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

TMO'nun yaptığı bir araştırmada kişi başı ekmek tüketimi günlük 319 gr olarak tespit edildi. 3 çocuklu bir ailenin babası evine günlük 6 ekmet götürebilmesi için maaşından 130 lira para ayırması gerekiyor. 850 liralık asgari ücretle geçinmeye çalışan ve pek çok ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşın ise pahalı ekmeğe mahkum edilmesi tepki topluyor. Vatandaşlar belediyelerin ekmek fiyatlarında yeni bir düzenleme yaparak ekmeği hesaplı ve sağlıklı olarak kendilerini ulaştırmasını talep etti.

HÂLİD ŞEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum