Konya Ovası suya kavuşuyor

Konya Ovası suya kavuşuyor

Konya Ovaları Projesi dahilinde yer alan ve 'yüzyılın rüyası' olarak nitelendirilen Mavi Tünel ve bu tünele su verecek Bağbaşı Barajının açılışı 12.12.12'de Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak.

Konya Ovaları Projesi dahilinde yer alan ve 'yüzyılın rüyası' olarak nitelendirilen Mavi Tünel ve bu tünele su verecek Bağbaşı Barajı’nın açılışı 12.12.12'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yaklaşık 1 milyon 500 bin dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak Bağbaşı Barajı'nın ve Mavi Tünel'in 12 Aralık 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı belirtildi.

KONYA’NIN UZUN VADELİ İÇME VE KULLANMA SUYU İHTİYACI KARŞILANACAK
Açılışı yapılacak Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel’e yıllık ortalama çevrilecek su miktarının 180 milyon metreküp olacağı kaydedilen açıklamada, Çumra Ovası’ndaki sulama suyu ihtiyacının karşılanmasının, yeraltı suyunun beslenmesinin ve Konya şehrinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacının 100 milyon metreküp su ile karşılanacağı belirtildi. Göksu Nehri üzerinde inşa edilen baraj ile Göksu Havzası’ndan Konya Kapalı Havzası’na su derive edileceği belirtilen açıklamada, barajın 115 metre yüksekliğe ve 205 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacağı ifade edildi. Barajın 106 milyon liraya mal olduğu bildirildi.

YÜZ YILLIK RÜYA MAVİ TÜNEL
Göksu’dan Konya Kapalı Havzasına yılda 414 milyon metreküp su aktaracak 4,2 metre çapında ve 17 bin 34 metre uzunluğundaki yüz yıllık rüya mavi tünelin ise 234 milyon liraya mal edildiği belirtilerek, Konya Ovası’nın önemli bir bölümünün sulanabilir hale getirecek olan Mavi Tünel Projesi’nin aşırı yeraltı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyeceği ifade edildi. Ayrıca tünelin aynı zamanda atık suların değerlendirilip, kuruyan göllere su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacağı ve dolayısıyla proje ile Konya önemli bir su potansiyeline sahip olacağı aktarıldı.

DÜNYANIN BEŞİNCİ UZUN TÜNELİ
KOP kapsamında inşa edilen ve toplam maliyetleri 340 milyon lira olan, dünyanın beşinci uzun tüneli Mavi Tünel’in ve ona su sağlayacak olan Bağbaşı Barajı’nın açılmasıyla, özellikle tahıl ağırlıklı kuru tarımın yapıldığı Konya’ya dolayısıyla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanacağı bildirildi.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.