Konya mutfağı denince akla Tirit gelir

Konya mutfağı denince akla Tirit gelir

Konya geleneksel yemeklerinden birisi de Tirit. Konya mutfağının özel bir yemeği olan Tirit 'i mutlaka yemelisiniz.

Konya'da en sevilen yemeklerden birisi de Tirit'tir. Tirit Konya'nın geleneksel bir yemeğidir. Konya mutfağının geleneksel yemeği olan Tirit'i Konya'da lokantalar yapıyor. Tavsiyemiz, sadece Tirit yapan mekanları tercih etmeniz.

screen-shot-2018-11-18-at-13-11-42.png

Konya Usulü Tirit nasıl yapılır?

Konya Usulü Tirit Tarifi (5 kişilik): Yarım kilo kuzu eti, yarım kilo yoğurt, 2 soğan, 1 demet maydanoz, 1 kurutulmuş ekmek, 2 kaşık tereyağı, 2 defne yaprağı, 5 diş sarımsak, tuz, karabiber, süslemek için biber, domates.

maxresdefault.jpg

Hazırlanışı: Kuşbaşı iriliğinde doğranmış eti tencereye alın. Etler bıraktıkları suyu çekene dek kavurun. Etler suyunu çektiğinde üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su ve kimyon ilave edin. Etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bayat ekmeği dilimleyin. Fırında hafifçe kıtırlaştırın. 2 santimlik kareler halinde kesin. Servis tabağına aktarın. Haşlanan etleri ateşten almadan 10 dakika önce tereyağını, tuzu ve karabiberini ekleyin. 10 dakika sonra ateşten alın. Suları ile birlikte etleri ekmeklerin üzerine boşaltın. Piyazlık doğranmış soğanları tuz ile ovuşturup acısını çıkartın. Etlerin üzerine sarımsaklı yoğurdu yayın. Ardından üzerine soğanları koyun. Maydanoz yapraklarını doğrayıp soğanların üzerine serpiştirdikten sonra servis yapın.