Konya-İstanbul seferleri başlıyor

Konya-İstanbul seferleri başlıyor

Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, olağanüstü bir durum olmazsa Konya-İstanbul Hızlı Tren seferlerinin 29 Mayıs'ta başlayacağını söyledi.

Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, olağanüstü bir durum olmazsa Konya-İstanbul Hızlı Tren seferlerinin 29 Mayıs'ta başlayacağını söyledi. Maden kazasına da değinen Kabakcı, “Hem devlet hem de özel sektör gerekli dersleri çıkarmalı” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Mustafa Kabakcı’ya basın toplantısında AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Nusret Yılmaz da eşlik etti. Kabakcı’nın gündeminde Soma'daki maden faciası, Şehir Hastanesi, Konya-İstanbul Hızlı Tren seferleri vardı. Kabakcı, olağanüstü bir durum olmazsa Konya-İstanbul Hızlı Tren seferlerinin 29 Mayıs'ta başlayacağını duyurdu. Ulaşımdaki yatırımların artarak devam ettiğini söyleyen Kabakcı, seferlerle birlikte İstabul'un Konya ile buluşacağını vurguladı.

KAZADAN DERS ÇIKARMALIYIZ

Maden kazasıyla ilgili konuşan Kabakcı, “Ülke olarak büyük bir acının yaşandığı, yüreklerin dağlandığı bir haftayı geride bıraktık. Tarihimizin en büyük maden felaketini yaşamış bulunmaktayız. Manisa’nın Soma ilçesindeki özel sektöre ait maden ocağında meydana gelen patlama ve akabinde çıkan yangında 301 madenci kardeşimizi kaybettik. Soma da düşen ateş bütün ülkeyi ve dünyanın dört bir yanında bulunan vatandaşlarımızı da yaktı. Hiçbir bilgi dezenformasyonunun olmadığı bir kurtarma çalışmasına şahit olduk. Bu elim kazadan hem devlet olarak hem de özel sektör olarak çıkaracağımız dersler vardır. Bizler denetimleri sıklaştırmak, yasalarda, mevzuatlarda eksikleri tamamlamak, gereken adımları atmak konusunda çok daha kararlı olacağız. Özel sektörün ve sendikaların da bu alanda hassasiyetlerin attıracaklarına, böyle acı tabloların tekrar yaşanmasının önüne geçileceğine gönülden inanıyoruz. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimizi elbette geri getiremeyeceğiz ama geride bıraktıkları ailelerine ve babasız kalan 432 çocuğumuza kol kanat gereceğiz emanetlerine sahip çıkacağız” dedi. 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili de konuşan Kabakcı, “Bundan önce yapılan seçimlerde olduğu gibi, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi de, ülkemizde meydana getirilmek istenen krizlere, kaos ortamlarına, gerginliklere karşı vatandaşlarımız ve milletimiz uyanık olmalıdır. Halkımız provokatif eylemlerden ve söylemlerden kaçınmalı, ilk defa gerçekleştirilecek olan bu seçimleri demokrasi şöleni içerisinde yaşamalıdır” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR'DE YER TAHSİSİ BEKLENİYOR

Konya'nın son yıllarda ulaşım, eğitim, tarım, enerji, turizm ve sağlıkta büyük gelişmeler gösterdiğini de söyleyen Kabakcı, “Karatay'da, yaklaşık 134 bin 678 metrekarelik yüz ölçüm üzerine planlanan ancak daha sonra Başbakanımızın da girişimleriyle Bahri Dağdaş Enstitümüze ait yaklaşık bir milyon metrekare arsaya yapılması planlanan 420 yataklı Şehir Hastanesi, 418 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olmak üzere toplam 838 yataklı Konya Entegre Sağlık Kampüsü olacak. Devasa bir sağlık tesisi olan bu yatırım, 2 milyonu geçen nüfusu ile Konyamızın ve bölge illerinin sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayacaktır. Yerleşke tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde tıbbi alanlarda 223 uzman ve pratisyen hekim, 502 hemşire ve ebe, 544 yardımcı sağlık personeli ile her gün yaklaşık 2 bin 800 vatandaşımıza modern koşullarda sağlık hizmeti verilirken diğer yanda, otel, kongre merkezi, çarşı, spor salonu gibi ticari alanlarla alışveriş ve rekreasyon ihtiyacını da karşılayacaktır. Şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan talep edilen Bahri Dağdaş Enstitüsüne ait arsanın tahsisi ile ilgili işlemlerin bitmesine müteakip ihaleyi alan firma inşaata hemen başlayacaktır” şeklinde konuştu.

KERİM ATICI merhabahaber.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum