Konya İle İlgili İki Güzel Eser

Son günlerde Konya ile ilgili güzel eserler yayımlandı. Bunlardan ikisi daha elimizde. Bunlardan birisi, Dr. Kerim Sarıçelik’in “Konya’da Modern Eğitim Kurumları” (1869-1919) diğeri de Halis Akıncı’nın, “Omanlı Döneminde KIRELİ KAZASI Hüyük İlçesi ve Köyleri Vakıf Eserleri” isimli çalışmadır. Her ikisi de ciddi araştırma ve emek mahsulü…
I.  “Konya’da Modern Eğitim Kurumları” (1869-1919)
Kerim Sarı Çelik’in bu eseri, Prof. Yusuf küçükdağ ve Yrd. Doç. Dr. Canrer Arabacı’nın danışmanlıklarında doktora tezi olarak hazırlanmış ve bu doktora tezi, 03.07.2009 yılında oluşturulan jüri tarafından kabul edilmiştir.
Konya ile ilgili bu tür araştırma mahsulü eserlere büyük ihtiyaç var. Bunun ne kadar önemli olduğuna Konya Ansiklopedisi çalışmaları sırasında farkına vardık. İlmî bir araştırma aylar hatta yıllar boyu sürebiliyor. Daha önceden araştırma yapılmayan konularda, büyük güçlüklerle karşılaşıyoruz.
Ön söz ve girişle başlayan eser üç ana bölüm, sonuç, bibliyografya, dizin ve eserin sonuna konulan fotoğraflarla son buluyor.

BİRİNCİ BÖLÜM
Osmanlı Eğitim Kurumlarında Gelişmeler ve Konya’da Modern Temel Eğitim.(5-113)
Bu bölümde:
A. Osmanlı Temel Eğitim Kurumlarında Gelişmeler
B. Konya’da Modern Temel Eğitim

İKİNCİ BÖLÜM
Konya’da Temel Eğitim Dışındaki Modern Devlet Okulları.(117-250)
A. Rüştiyeler
B. İdadi ve Sultani Mektebi
C. Öğretmen Yetiştiren kurumlar
D. Sanayi Mektebi
E. Diğer Mektepler
F. Medreselerin Islahı
G. Yüksek Okullar

ÜÇÜNCÜ BÖLÜ
Konya’da Özel Okullar (263-323)
A. Müslümanların Açtığı Özel Okullar
B. Gayrimüslim Mektepleri
C. Yabancıların Açtığı Okullar
Ve alt başlıklarla Konya’nın yarım asırlık eğit tarihi kaynaklara dayanılarak inceleniyor. Eser konusunda büyük bir boşluğu dolduruyor ve ihtiyaca cevap veriyor.

II. Omanlı Döneminde KIRELİ KAZASI Hüyük İlçesi ve Köyleri Vakıf Eserleri
Bu eser de yine Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’ın danışmanlığında Hurufat Defterlerinden istifade edilerek hazırlanmış bir yüksek lisans tezidir. Demek ki yüksek lisans tezlerinden de böyle güzel ve basılmaya değer eserler çıkabiliyor. Kitabın incelenmesinden gencin çalışmasına devam ettiği takdirde, geleceğinin parlak olabileceği şimdiden söylenebilir.
Bu eser de diğeri gibi Ön Söz ve Giriş’ten sonra Üç Ana Bölüm’den ve 195 sayfadan oluşuyor. Kitap eklerle son buluyor. Kazadaki bütün tarihi eserlerin fotoğrafları verilmiş.

BİRİNCİ BÖLÜM
Kır-İli Kazası’nın Coğrafî Durumu ve Tarihçesi

İKİNCİ BÖLÜM
Kıreli’ndeki Kaza, Vakıf, ve Din Görevlileri ile Dini Yapılar

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Ticari ve Sosyal Yapılarla Eğitim Kurumları
Alt bölümlerle adı geçen kaza, bütün özellikleri ve gözelikleri ile mükemmel şekilde incelenmiş.
Her iki eser de Çizgi Yayınevi tarafından basılmış. Başta tezlerin danışmanı değerli bilim adamı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ ve yayınevi olmak üzere, yazarlar Dr. Kerim Sarıçelik ve Halis Akıncı’yı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyor ve böyle daha nice güzel eserlere diyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.