Konya Ereğli Down Cafe açıldı

Konya Ereğli Down Cafe açıldı

Konya Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi projesinin uygulamalı eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği Konya Ereğli Down Cafe (KEDC) hizmete açıldı.

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Derneği tarafından yürütülen “Konya Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi” projesinin uygulamalı eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği Konya Ereğli Down Cafe’nin açılışına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, protokol mensupları ve davetliler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Proje Koordinatörü Abdül Vefa Demirkıran, projenin amacının 37 zihinsel engelli gencin yiyecek ve içecek hizmetleri konusunda yetiştirilmesi, 24 gence ise, kafede uygulamalı eğitim verilmesi olduğunu söyledi. Sabancı Vakfı adına programa katılan Kıvanç Ergu da, bu tür projelerle vakfın çalışmalarının önemini ortaya koyduklarını, Türkiye genelinde bu tür projeleri yaygınlaştırmak istediklerini belirtti. Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı ise, engelli gençlerin toplum tarafından kucaklanmasını ve topluma kazandırılabilmesinin çağdaş devletin sorumluluğunda olduğunu ifade ederek, devlet, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarına önemli roller düştüğünü söyledi.

‘Gönüllülük’ kavramına dikkat çeken Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, “Bir toplumda gönüllülük yaygınlaşmış ise o toplum çağdaş toplumdur. Vefa Demirkıran gönüllük noktasında çığır açtı. Konya için önemli bir kazanç. Gönüllülüğü tetiklemek gerekiyor. Konya’da engelli bireylerin eğitimini yeterli bulmadığımı ifade etmiştim. Bugün gelinen noktada önemli mesafeler aldığımızı söyleyebilirim. 4 adet okul açıldı. Konya ve ilçelerinde yaptığımız bu çalışmalar Cumhurbaşkanımız tarafından da takdir edildi. Bu konuda Türkiye’nin en başarılı illeri arasındayız. Gönüllü olarak çalışan öyle kahramanlar var ki Konya’ya sıçrama yaptırdı. Bu çalışmalar eğitilen bireyin neler yapabileceğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.