Kentplaza Alış Veriş Merkezi açıldı

Kentplaza Alış Veriş Merkezi açıldı

Çok sayıda ulasal ve uluslararası markayı Konya'ya kazandıran Kentplaza şehrin merkezi Selçuklu'da açıldı

34 bin metrekarelik alana kurulan Kentplaza, onlarca mağazası ve çeşitli eğlence merkezleriyle açılışa katılanları kendine hayran bıraktı. Kentplaza 160 ulusal ve uluslararası markayla, 22 adet restoranla, yaklaşık 5 bin 600 metrekarelik alanda büyük eğlence merkeziyle, çocuklar için özel oyun alanlarıyla, 3 bin 500 metrekarelik spor salonuyla, 11 salonluk dev sinema kompleksi, bin 750 araçlık geniş otoparkıyla Bedir Mahhallesi'nde hizmete girdi.

Açılış törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,  Ak Parti Milletvekili Mustafa Kabakçı, Hüseyin Üzülmez, Ayşe Türkmenoğlu, Kerim Özkul, İlhan Yerlikaya, Selçuklu Belediye Başkanı 
Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacigil, Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur İbrahim Kaleli, İŞKUR İl Müdürü Lokman Ceylan ve yüzlerce vatandaş katıldı.

KARAPINAR KONYA'YI SIRTLAYACAK

Beş silahşörün ülke ekonomisine kazandırdığı bu yatırımı değerli bulduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “İnşallah bu yatırım örnek olacaktır. Şunun altını da çizmek istiyorum. Başbakanımız ve ben sık sık dile getiriyoruz. Bu ülkede yatırım yapan, istihdam sağlayan, taş üstüne taş koyan herkesin hizmetindeyiz. Bu anlayışı önemsiyoruz ve destekliyoruz. AK Parti olarak bu millete hükmetmiyoruz, hizmet ediyoruz. Bunun karşılığında ülkemiz her geçen gün gelişiyor. Geçmişte politikalarımız nedeniyle bizi hasta olmakla suçlayanlar bugün hastahanelerde oksijen eksikliği yaşıyorlar. Ülke ekonomisinin istikrarlı bir şekilde geldiği seviyeden onur duyuyorum. Karapınar ilçesi bir enerji üssü haline getirilecek. Konya'nın tarımı yanında buradan sağlanacak enerjiyle her alanda Konya'yı kalkındıracağız. Sadece tarımda değil Konya'nın sanayi ve lojistik alanda da büyükşehirler arasında yerini alacak. Ayrıca Yüksek Hızlı Tren'in sadece Ankara'ya değil diğer komşularına da yapılmasını istiyorum ve çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

KERVANSARAYIN BUGÜNÜ AVM

Konya'nın Anadolunun metropolü olduğunu belirten DEHA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arıcı da Konya'nın potansiyel olarak böyle bir hizmeti hakettiğini söyledi. Nüfusu, sanayisi, milli geliri ve yüz ölçümü dolayısıyla Konya'nın büyük bir şehir olduğunu belirterek, “Organize sanayi bölgesi olarak 9 bölgemizin bulunuyor. Ticaret yolları üzerinde han ve kervansarayları Selçuklu zamanında  Konya'da inşa etti. Biz de bu zamanda büyük modern AVM'ler inşa ederek geleneği devam ettiriyoruz. Yaklaşık 3 bin kişinin çalışacağı Kentplaza bizlere150 milyon dolara maloldu” dedi.

Konya'nın yeni bir ticari değere kavuştuğunu belirten Vali Aydın Nezih Doğan, son 10 yılda dış ticaretini 12 katına çıkaran bir ülkede olmanın kendilerini sevindirdiğini söyledi. Konya'nın Selçuklu'dan aldığı başkentlik ünvanını bugünde de devam ettirdiğini ifade eden Vali Doğan, “Konya'da sosyal ve ticari anlamda bir birlik sinerjisi oluşturduk. Bunun bize sağladığı sinerjiyle ülkeyi ve Konya'yı daha ileriye götürelim. Ayrıca dünya ekonomisi kriz yaşarken biz ise işsizlik oranlarını düşürüyoruz. Bu alışveriş merkezi de bunun bir üründür” dedi.

150 milyona mal olan bu büyük ticaret merkezinin Aydınlıkevler bölgesini kalkındıracağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya iş ve ticaret dünyasının tamamının burada bulunmasının Konya açısından önemli olduğunu belirterek, Konya ticari dayanışmasının örnek alınması gerektiğini vurguladı.

Ak Parti Milletvekilleri adına kouşan Kerim Özkul ise, sanayi ve ticarette büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini, ülke ve Konya ekonomisini 10 yılda en iyiler arasına taşıdıklarını, bu yatırımın da bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası adına açıklama yapan Selçuk Öztürk ise, “Şehrimize yaptıkları 150 milyonluk dolarlık yatırım için DEHA Grub ortaklarından olan Ahmet Arıcı, Aslan Korkmaz, Selim Somuncu, Mehmet Ali Çiftçi, Ramazan Biberci'ye teşekkür ediyorum. Bu yatırım Konya ticaretine değer katacak. Yaklaşık 3 bin vatandaşımıza doğrudan istihdam sağlayarak ülke ekonomisi ve ticaretini ileriye götürdüler” diye konuştu. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, Selçuklu'ya kazandırılan bu yatırımların kendilerini sevindirdiğini ve Selçuklu'yu kalkındıracağını ifade etti.

Açılış törenin ardından Kentplaza'yı gezen Bakan Zafer Çağlayan Sarar mağazasının açılışını da yaptı. Bakan ayrıca vatandaşın şikayetlerini de dinledikten sona protokol üyeleriyle yemek yedi.

 

merhabahaber.com KERİM ATICI
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.