Kent Meydanı'na başlanıyor

Kent Meydanı'na başlanıyor

2008 yılında yıkılan eski adliye binasının ardından yerine yapılacak olan Tarihi Kent Meydanı Projesi'ne sonunda başlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında Bölge İstinaf Mahkemesi'nin yapımı karşılığında Adelet Bakanlığı'ndan devramıştı. 2008 yılında yıkılan eski adliye binasının bulunduğu alan bir süre otobüs durağı olarak kullanıldıktan sonra asıl projesi olan Tarihi Kent Meydanı Projesi için boşaltılmaya başlandı. Eski adliye alanının yıkılması ve çevresinde bulunan arsaların değerlendirilmesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin kendi sitesinde yer alan haberlere göre Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konya’nın tarihini değiştirecek, şehir kimliğini etkileyecek son 50 yılda elimize geçen en önemli fırsatlardan birini yakaladık. Eski Adliye binasının yıkılması bizim açımızdan büyük bir fedakârlıktır. Bu bölgenin ticari alan olarak çok yüksek arsa değeri var. Ama, rant amaçlı bir uygulama yapmadan şehrimize büyük bir meydan kazandırmak için bu çalışmayı başlattık” ifadelerini kullandı. Başkan Akyürek'in '50 yılda elimize geçecek olan en büyük proje' olarak adlandırdığı eski adliye binasının yıkılarak yerine Kent Meydanı'nın yapılması inşaatına başlandı. Yapılacak olan Tarihi Kent Meydanı Projesi için Karatay Medresesi'sinin arkasından, Atatürk Anadolu Lisesi ile Beşare Bey Camii'nden tekrar Kültür Park Otobüs Durakları'nın önüne ve oradan da Karatay Medresesi'ne kadar olan alanda Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını başlattı. Yapılan çalışmalar kapsamında Kent Meydanı yapılacak olan alanda çalışmalar da başladı. Arazinin çevrilmesinden sonra çalışanlar proje içerisinde bulunan ağaçları keserek ortamı boşaltmaya  başladı.

PROJENİN ÖNÜNDEKİ SORUNLAR GİDERİLDİ

Kent Meydanı'nın yapılmasına, eski adliye binasının bulunduğu alanın arkasındaki özel mülkiyet tarafından otopark olarak işletilen arazi en büyük sorun olarak duruyordu. Yıllardır yapılmayı bekleyen projenin önündeki sorunun aşıldığını daha önceki konuşmalarında dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Kent Meydanı’nda iki etaplı bir çalışma var. Tamamını ihale ettik. Yer teslimini yaptık.  İtirazlar biraz gecikmişti, yer teslimini yaptık. O bölgedeki bir kamulaştırma çalışması nedeniyle bu zamana kadar sarkmıştı” dedi ve o sorunun da halledilerek artık Kent Meydanı çalışmalarının başlayacağını dile getirdi.

OTOBÜSLERİN HAKERET YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Başlayan çalışmalar ile birlikte Kültürpark Otobüs Hareket Merkezi olarak kullanılan alandaki otobüslerin durakları da Eski Garaj civarında bulunan ve Mısır Çarşısı olarak bilinen alana taşındı. Şehrin dört bir yanına hareket eden otobüslerin yeni durakları Eski Garaj oldu. Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri buraya taşınan otobüslerin güzergahlarında yakın zamanda bir değişiklik olmayacağını belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre de yapılacak olan Kent Meydanı düzenlemesi Konya'nın tarihine zarar vermeyecek. Aynı açıklamaya göre, Tarihi Kent Meydanı'nın ihalesi tamamlanarak yer teslimi yapıldıktan sonra çalışma kapsamında meydan ve yer altı otoparkının yanısıra, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu'nun onayı ile geçmişte var olan, tarihi dokuya uygun Konya evlerinden bir sokak yapısı oluşturulacak. Yapılacak olan bu çalışmalar 2 aşamada gerçekleştirilecek. Önce Kent Meydanı yapılacak, daha sonraki çalışmalar ise 2013 yılı içerisinde tamamlanacak. Yapılacak olan bu projelerin toplam maliyeti ise 13 milyon TL tutarında olacak. Kent Meydanı Projesi Adliye alanı ve arkasında bulunan ve tur otobüsler ile şehir otobüslerinin otopark olarak kullandığı alanda 30 bin metrekarelik alanı kapsayacak. Bu alanında yapılan Kültürpark'a dahil edilmesi ile birlikte yaklaşık 150 bin metrekareye ulaşan Kültürpark Konyalı vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.