Kazıdan tarih çıktı

Kazıdan tarih çıktı

Tarihi Kent Meydanı Projesi çerçevesinde Adalet Parkı'nda yapılan kazı çalışmalarında, tarihi kalıntılara rastlandı. Çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

Tarihi Kent Meydanı Projesi kapsamında kazı çalışmaları devam ediyor. Kepçelerle büyük bir hızla başlayan kazılar ise tarihi kalıntıların çıkması nedeniyle kürekle yavaş ve hassas bir şekilde devam ediyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kent Meydanı çerçevesinde yıkılan eski Adliye Sarayı'nın arkasında bulunan Adliye Parkı'nda çalışma başlatılacağını belirtmiş, ancak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan gerekli izinler alınmadığı gerekçesiyle uzun bir süre çalışmalara başlanamamıştı.

İlgili kurumlardan gerekli izinler alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Vadisi Projeleri'nin önemli bir kısmını oluşturan Tarihi Kent Meydanı Düzenleme çalışmaları kapsamında bölgede çalışmalara başladı. Proje kapsamında ilk olarak Fuar son duraklı otobüslerin hareket merkezi taşındı. Karatay Medresesi’ni de içine alacak şekilde düşünülen Tarihi Kent Meydanı için ayrılan yer tesliminin ardından müteahhit firma tarafından tel örgülerle çevrilerek çalışmalara başlandı. Büyük bir hızla başlayan kazılar ise tarihi kalıntıların çıkmasının ardından yavaşladı.

Yıkılan eski adliye binasının yerinde devam eden kazılarda ise tarihi temel kalıntılarınırn çıkmasının ardından kazılara sanat tarihçileri, arkeloglar ve özel bir kazı ekibi de katıldı. Selçuklu veya geç Osmanlı döneminden kalıp kalmadığı tam olarak belirlenemeyen temel kalıntılarının ise bir kısmı ortaya çıkarıldı. Arkeologlar ise temelin kalan kısmının ortaya çıkartılması için hummalı bir şekilde çalışıyor. Kazı ekibine zaman zaman meraklı vatandaşlar da eşlik ediyor. Kazı alanının tellerle çevrilmesine rağmen meraklı vatandaşlar kazı alanına sık sık geliyor.

ÇALIŞMALAR İTİNAYLA YAPILIYOR

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, arkeolojik kazı çalışmalarının özel bir ekiple hassas bir şekilde yapıldığını belirterek, “Bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarından tarihi temelin sadece 1 metrekare alanı ortaya çıkartıldı. Temelin ortaya çıkmasının ardından kaba çalışmalar azaltıldı. Şu an arkeologlarımız ve kazı ekibimiz temelin etrafında çalışmalar yapıyor. Çünkü temelin üzerinde birikmiş kül ve çakıl gibi dolgular var. Bu dolguları hassas kazılarla temizliyoruz. Ekibimiz kazıları devam ettirereek, aşağıya doğru iniyor” dedi.

TEMELİN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Bugüne kadar yapılan çalışamlarda şimdiye kadar sadece temelin bir kısmının ortaya çıkartıldığını aktaran Yusuf Benli, “Temelin sadece bir ucu görünüyor. Bu yüzden temelin Selçuklu'dan mı yoksa Osmanlı'dan mı kaldığını tam olarak öğrenemedik. İlerleyen günlerde temel ortaya çıkacak ve bu konu da netleşecek. Ortaya çıkarılan temelin ne olacağı konusunda ise tam olarak bir karar verilmedi. Kazı çalışmaları ise devam edecek. Kış ayları yaklaşıyor. Bunun için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kar ve yağmur yağması durumunda ise kazı alanının üzerini örteceğiz” diye konuştu.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.