Kazaklardan Konuk’a konsolosluk teklifi

Kazaklardan Konuk’a konsolosluk teklifi

Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Bahgdad Amreyev, Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuka ülkesinin fahri konsolosu olması için teklifte bulundu.

İki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel kaynaşmanın sağlanması ve karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla gündeme gelen fahri konsolosluk konusunda düşüncelerini açıklayan Büyükelçi Bahgdad Amreyev, “Bu görevi yapacak tek kişi Sayın Recep Konuk beydir. Sayın Recep Konuk bey kabul ederse kendisine seve seve ülkemizi temsil edecek fahri konsolosluk ünvanını verebiliriz” diyerek resmi teklifte bulundu. Büyükelçi Amreyev’in beklenmedik teklifi karşısında, bu önerinin kendisini duygulandırdığını ve onurlandırdığını söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ise, kendisine yapılan tekliften dolayı çok mutlu olduğunu ancak, bunun zor bir görev olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kazakistan gibi büyük bir devleti temsil etmek tabii ki büyük bir şeref ve onurdur. Ama bunun zorluklarını biliyorum. Ben bugüne kadar altından kalkamayacağım hiçbir yüke talip olmadım. Bana tevdii edildiği anda ciddi anlamda düşünürüm. Biz bir şey söylüyorsak, bir vazifeyi kabul ediyorsak, onu yerine getirmek ve o görevi hakkıyla yapmak zorundayız” diye konuştu.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un konuşmasını dikkatle dinleyen Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Amreyev de, fahri konsolosluğun çalışmak istemeyenler için çok kolay bir iş olduğunu ama ciddi yapmak isteyenler içinde zor bir görev olduğunu ifade ederek, Recep Konuk’un çalışmamazlık yapmasının mümkün olmadığını gördüğünü söyledi ve “Eğer razı olurlar ve buradaki çalışmalarını, iş temposunu düşürmeyecekse ve negatif olarak etkilemeyecekse Recep beye fahri konsolosluk görevini veririz” dedi.
GERÇEK BİR TÜRK MODELİ GÖRDÜK
Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni gezen ve burada bulunan yatırımları da yerinde inceleyen Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Bahgdad Amreyev ve beraberindeki Başkonsolosluk Müsteşarı Askhad Dautov ile Ticaret Ateşesi Askhad Kessikbayev, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde gördükleri teknoloji karşısında çok etkilendiklerini söylediler. Büyükelçi Amreyev, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un başkanlığında Konya Şeker’in gerçekleştirdiği yatırımların gerçek bir Türk modeli oluşturduğunu ve iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde de bu modelin kullanılması gerektiğini belirterek, “Bu modeller bizim alacağımız ve almak istediğimiz modellerdir. Konya Şeker’in başarılı çalışmalarını ve ekonomik atılımlarını görünce çok etkilendim. Allah, size her zaman yardımcı olsun. Türkiye’deki çalışmalarınızda Kazakistan size bir nebze yardımcı olacaksa halkım adına, hükümetim adına her zaman yardımcı olmaya hazırım” dedi.
Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Amreyev ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren  Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, bilgi ve birikimlerini ata yurdu insanlarıyla paylaşmaktan her zaman haz duyduklarını belirterek şunları söyledi;
“İklim değişikliği ile mücadele çerçevesine uygun, artık üretmeden, dünyamızı kirletmeden tüketen, doğal dengenin ve doğal kaynaklarımızın korunmasına yönelik tüketim planlamasının yapıldığı bir dünyayı amaçlıyoruz. Konya Şeker olarak biz gelecek nesillerin sağlıklı bir dünyada yaşaması için kaynaklarımızı koruyarak, zirai üretimin devamını sağlayarak, insan sağlığını tehlikeye atmadan,  önümüzdeki yılların en büyük problemi olan gıda ve enerji arz güvenliğinin sağlanması konusunda kurum olarak üzerimize düşeni bugünden yapmaya başladık ve yarınlarda da yapmaya devam edeceğiz. Bizdeki mevcut olan her türlü bilgi ve birikimi tüm insanlıkla, ama özellikle ata yurdu insanlarımızla paylaşmaktan her zaman büyük haz aldığımızın bilinmesini isterim. Sayın Büyükelçi ve heyetine bir kez daha hoş geldin derken, üyelerimiz, çiftçilerimiz ve ülke halkı adına bizi şereflendirdikleri için teşekkür ediyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.