Karatay'ın parkı TBMM gündeminde

Karatay'ın parkı TBMM gündeminde

5 bin yıllık birinci derece SİT alanı Aşkar Höyüğü, Karatay Belediyesi tarafından park haline getirildi. CHP bu durumu TBMM gündemine taşıdı

Konya'da Karatay Belediyesi tarafından hazırlanan sosyal donatı projesi kapsamında, üzerine kepçe ile açılan patika yollara beton dökülerek arnavut kaldırımı döşenen ve kameriyeler yapılarak park haline getirilen 5 bin yıllık birinci derece SİT alanı Aşkar Höyüğü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından soru önergesi ile TBMM gündemine taşındı.

CHP'li Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

"Konya'da Karatay Belediyesi tarafından hazırlanan sosyal donatı projesi kapsamında, 5 bin yıllık Aşkar Höyüğü üzerinde kepçe kullanılarak patika yollar açılmış, açılan yolların üzerine beton dökülerek arnavut kaldırımı döşenmiş, höyüğün etrafında bulunan bölümlere de kafeterya ve büfe yapılması için temel atılmıştır. Buna ek olarak en üst bölüme ise ışıklandırma için yaklaşık 5 metre boyunda demir bir direk dikilmiştir. 22 Ekim 2012 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve 'Aşkar Höyüğü Sosyal Donatı ve Park Alanı' olarak hizmete açılan höyük için Karatay Belediye Başkanı tarafından, Aşkar Höyüğü alanının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onayı ile oluşturulduğu beyan edilmiştir."

'BAKANLIĞIN ONAYI VAR MI?'

Tanrıkulu, Bakan Ertuğrul Günay'ın cevaplaması için de şu soruları yönlendirdi:

-Aşkar Höyüğü'nün 5 bin yıllık tarihi karşısında park olarak kullanılması konusunda Bakanlığınızın veya Bakanlığınıza bağlı birimlerin onayı bulunmakta mıdır?

-Karatay Belediye Başkanı'nın beyan ettiği gibi SİT alanında değişiklik yapılması yönünde bir onay var ise gerekçe ve hukuki dayanakları nelerdir?

-Aşkar Höyüğü'nün park haline getirilmesi aleyhine açılmış bir dava var mıdır?

-Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının gerekliliği karşısında, 5 bin yıllık bir höyüğün park haline getirilmesinin doğru bir işlem olduğunu kabul ediyor musunuz?"

22 EKİM'DE AÇILDI

5 bin yıllık Aşkar Höyüğü, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Karatay Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Hançerli, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Ak Parti Yönetim Kurulu üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile park olarak geçen 22 ekim tarihinde açıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.