Kamyoncuyu mazot ve Suriye vurdu

Kamyoncuyu mazot ve Suriye vurdu

Suriye'de yaşanan olayların kamyon alım-satımını vurduğunu belirten Murat Yılmaz, sınır kapılarının nakliyeciler için önemli olduğunu ve sınır kapılarının kapanmasının nakliyecilerin işlerini düşürdüğünü kaydetti.

Ülkemizin ticari yükünü önemli oranda sırtında taşıyan kamyoncular artan mazot fiyatlarından ve komşularımızla olan ilişkilerde sorunların yaşanmasından şikayetçi. Kamyoncular, alım-satım işlerinin sınır kapılarının kapanması nedeniyle durma noktasına geldiğini belirtiyorlar.

Konya'nın en büyük kamyon galerisinden birinde alım-satım işiyle uğraşan ve aynı zamanda kamyonculuk da yapan Murat Yılmaz, hükümetin politikalarını eleştirdi. Yılmaz, yükselen akaryakıt fiyatlarının, komşularla yaşanan olumsuzlukların ve yeni düzenlemeyle kış lastiklerinin zorunlu hale getirilmesinin kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Uzun yıllardır kamyonculuk yaptığını ve alım-satım işiyle uğraştığını ancak ilk defa bu kadar işlerin durma noktasına geldiğini belirten Yılmaz, nakliyecileri savunan kimsenin bulunmadığını, dolayısıyla uygulanan politikaların aynı anda kendilerine yansıdığını ifade etti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Sınır kapıları nakliyeciler için önemli bir ekmek kapısı. Günde yüzlerce kamyon kapılardan gidip geliyordu. İşlerin artması hem kamyoncuların yüzünü güldürüyor hem de kamyonlara olan rağbeti artırıyordu Kamyonu olmayan almak, kamyonu olan da yenilemek istiyordu. Ancak çatışmaların Suriye'de devam etmesi sınır kapılarını kapattırdı. Kara ulaşımının da başka yolu olmadığı için nakliyeciler büyük yara aldı. Sadece nakliyeciler değil çok sayıda sektör etkilendi. Çünkü en uzun kara sınırımız olan ve çok sayıda sınır kapısı olan bir ülke olduğu için yaşanan olumsuzluklar bizi etkiledi.”

ZAM VE KIŞ LASTİĞİ AYRI BİR YÜK

Günde yüzlerce kamyon aldığı yükü sırtlayarak gönderilmek istenen yere doğru yola çıkıyor. Artan akaryakıt fiyatları ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenlemeyle kış lastiklerinin zorunlu hale getirilmesi kamyonculara ayrı bir yük getirdi. Kamyoncuların sıkıntılarını anlatan Ramazan Tarhan da, Hükümetin yaptığı zamların ve Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeyle kış lastiklerinin zorunlu hale getirilmesi ve benzeri politikaların kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarının olumlu veya olumsuz yönde kamyoncuya hemen yansıdığını ifade eden kamyoncu Ramazan Tarhan, uzun yılların verdiği tecrübeyle bunu gördüğünü söyledi. Şu an hükümetin uyguladığı politikaların kamyoncuya olumsuz bir şekilde yansıdığını ve bunun da mağduriyet meydana getirdiğini kaydetti.

Ramazan Tarhan ayrıca, kamyon alım-satımının, ticari faaliyetlerin en çok olduğu sınır kapıların kapanmasıyla ve kış aylarının kendini göstermesiyle yavaşladığını söyledi.

merhabahaber.com KERİM ATICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.