İstiklal Mahkemeleri hala devam ettiriliyor

İstiklal Mahkemeleri hala devam ettiriliyor

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu tarafından Kayalıparkta düzenlenen eylemde, İstiklal Mahkemelerinin kapatılmadığı, birilerinin kalplerinde yaşadığı vurgulandı

Platform adına konuşan Nurettin Esen, “Halkın tepesinde boza pişiren, kapatılmış olduğu 1927’ye kadar temel değer ve inançlara yaşama hakkı tanımayan İstiklal Mahkemeleri insana ve insani değerlere o kadar büyük zarar verdi ki iyi ve güzel ne varsa neredeyse yok olmaya yüz tutmuştu. İnsanlık ve hukuk tarihinin en ironik cümlesi olan ‘sanığın önce idamına, sonra hakkında delillerin toplanmasına karar verilmiştir’in yaygın kullanıldığı bu dönem halkın değerlerinin kökünü  kazıma noktasına gelmiş uygulanan yasaklarla din eğitimi bitirilmiş neredeyse cenazeleri bile defnedecek kimse kalmamıştı. O günler hala hem tarihin meşher-i vicdanında hem de gönüllerimizde tamiri güç derin izler bırakmıştır” dedi.
İSTİKLAL MAHKEMELERİ KAPATILMAMIŞ,
BİRİLERİNİN KALPLERİNDE YAŞAMAKTADIR
Bu olumsuz şartların zalimlerin yüreklerini yumuşatmasa da iyileştirmelere gidilmesini zorunlu kaldığına dikkat çeken Nurettin Esen, şöyle devam etti: “1951’in 6 Mart günü açılan İmam Hatipler din eğitiminde yeterli olmasa da oluşan boşluğun bir kısmını karşılamıştı. Fakat İstiklal Mahkemeleri 3 Alileri oynamak isteyen, rüyalarında o meşhur cümleyi tekrarlayanların zihin dünyasında hiç kapanmamış, canlılığını sürekli devam ettirmiştir. Bazen bu zihin askeri darbeler, bazen bin yıl süreceği iddia edilen postmodern darbeler, bazen anayasa mahkemeleri gibi değişik adlar, değişik kisveler altında devam edip gitmektedir. Yani İstiklal Mahkemeleri kapatılmamış, birilerinin kalplerinde yaşamaktadır. Hala din eğitimine, başörtüsüne ve dini içerikli olan her şeye karşı sanığın cezalandırılmasına, delillerin toplanmasına dahi ihtiyaç duyulmamasına karar verilmektedir. Fakat hiçbir baskı ve karanlık zihinlerin zulmü, nurlu yolun aydınlık takipçilerinin kararlı ve azimli duruşlarına ve mücadelelerine engel olamayacaktır. Gecenin karanlığı arttıkça ışığa ve gündüze olan umudumuz, özlemimiz ve arzumuz da artmaktadır.”
İSRAİL GÖZÜNÜ MESCİD-İ AKSA’YA DİKTİ
Nurettin Esen, son olarak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına değinerek, “Yeryüzünün kalbi, kıblegahımız Mescid-i Aksamız yine karanlık eller tarafından muhasara altına alınmakta, her gün yeni yerleşim merkezleri açarak abluka daraltılmaktadır. Gazze yenilgisinin intikamını almaya çalışan zalim İsrail gözünü Mescid-i Aksa’ya dikmiştir. Her gün ona bir adım daha yaklaşmakta ve ona zarar vermek için girişimlerde bulunmaktadır” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.