İş kazalarında birinciyiz

İş kazalarında birinciyiz

BBP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hakkı Öznur, Türkiye'nin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci olduğunu söyledi. Öznur, “Soma'daki maden faciasına iş kazası denemez. Bu düpe düz bir katliamdır” dedi.

BBP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hakkı Öznur, Türkiye'nin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci olduğunu söyledi. Öznur, “Soma'daki maden faciasına iş kazası denemez. Bu düpe düz bir katliamdır” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hakkı Öznur, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında BBP İl Başkanı Osman Seçgin de hazır bulundu.  Maden kazasında 300'den fazla insanın hayatını kaybettiğini belirten YİK Başkanı Hakkı Öznur, “Soma faciasında yüreklerimiz cayır cayır yandı. Gönüllerimize kor düştü. Ateş bütün memleketin bağrına düştü” dedi.
BU BİR KAZA DEĞİL KATLİAMDIR
Öznur, Türkiye'nin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci olduğunu belirtti. Türkiye'de 1941 yılından bu yana maden ocağı kazalarında 3 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Öznur, “1992 yılında Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki grizu faciasında 263 kişi hayatını kaybemişti. 'Kazadan kaza çıkarmayın' diyen, davanın üzerini örtmeye çalışan bir hükümet var. AK Parti iktidarının ilk 10 yılında 11 bin 706 işçi hayatını kaybettiği arşivlerde kayıtlıdır. Türkiye'deki işçi ölümlerinin sayısının Avrupa Birliği ortalamasının 8,5 katına erişmiş olduğu raporlarda belirtilmiştir. Geçmişte AK Partili bir bakan hayatını kaybeden madenciler için 'güzel öldüler' ifadesini kullanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ölümcül kazaları kadere bağladı. Madenlerde, fabrikalarda ve tersanelerde yaşanan ölümlere kader diyenler bu katliamın sorumlularıdır. Soma'daki maden faciasına iş kazası denemez. Bu düpe düz bir katliamdır. Madeni işleten holding ve taşeron firmalar çok kazanma hırsıyla gerekli tedbirleri almamış ve bunun sonucunda ortaya böyle bir felaket tablosu çıkmıştır” diye konuştu.
MADEN OCAKLARI KAMULAŞTIRILMALI
Öznur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Madenden ve ateşten kapkara olmuş işçilerin önünde taziye konuşmaları yapan iktidar mensupları manipülasyondan başka bir şey yapmıyor. Millet hükümetten şov değil, faciada ihmali olanların bulunmasını istiyor. Maden faciasının sorumlusu hükümettir. Hükümet ocakları yandaşlarına sattı. İşçilerin güvenliği göz ardı ediliyor. Ölenler onların umurunda değil. Hükümet, aç gözlü sermayenin daha çok kar etmesi için tüm alanlarda özelleştirme yapmıştır. Kapitalist düzenin temsilcileri işçi ölümlerinin ardından pişkin pişkin açıklamalar yapıyor. Şirketin işlettiği maden ocağı dev bir işçi tabutuna dönüştü. Madenler kamulaştırılmalı. Özelleştirmeler derhal durdurulmalıdır. 1980'lerde başlayan milli devletleri yok etme, kapitalist sistemleri hakim kılma süreci bütün hızıyla devam ediyor. Kapitalizm katliamsız yaşayamaz. Taşeronluk köleliktir. Özelliştirme ile hız kazanan taşeronlaşma, işsiz vatandaşları üç kuruşa çok daha tehlikeli işlere mahkum ediyor. Sistem emeği ucuzlaştırıyor. Kar amacına yönelik işletme anlayışı sürdükçe maden kazaları önlenemez. Maden faciası Avrupa'nın bir ülkesinde olsaydı başbakanlar ve bakanlar çoktan istifa etmişti. Japonya'da olsaydı harakiri yaparlardı.” Soma'daki maden ocağının sahibi Alp Gürkan'ın Türkiye'nin en büyük kömür işletmecisi olduğunu da söyleyen Öznur, “Gürkan, İstanbul’da ise bir gökdelen inşa ediyor. Maden ocağına değil de, gökdelene yaşam alanı yaptırmış. Gökdelendeki bir dairenin parasıyla 5 yaşam odası yaptırırdı. Bugün belki çok sayıda işçi hayatta olurdu. Ancak yapmadı” sözlerini kullandı.
KERİM ATICI
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.