İlk yazılı standartlar Osmanlı'nın


İlk yazılı standartlar Osmanlı'nın


Dünyada bugünkü manada belli standartları yazılı olarak belirleyen ilk belge, 1502 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından kaleme alınan Kanunname-i İhtisab-ı Bursa'ydı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından bir kitapçık halinde tekrar basılan kanunnamede Sultan 2. Beyazıt tarafından bazı ürünlerin kalite, boyut ve ambalajı gibi konularda standartlarını tespit ettirmiş ve bu standartlara göre fiyatlandırma yaptırmıştır. Standartını belirlediği ürünler arasında tuz, ekmek, sebzeler, et, yumurta, süt, yoğurt, peynir, tekstil ürünleri, mücevherat, mutfak eşyaları, deri ve deri mamulleri, kürk ve ayakkabılar gibi ürünler geliyor. Orijinal metni İstanbul Topkapı Sarayı'nda bulunan Kanunname'nin, dünyadaki ilk yazılı standart belirleme belgesi olduğu ve bu nedenle öneminin büyük olduğu bildirildi. Kanunname'de yer alan bazı standartlar ise şöyle: 
Kiraz: 150 dirhemi bir akçaya üç günden sonra 200 dirhemi bir akçaya, daha sonra 250 dirhemi bir akçaya ve her güç günden sonra 100 dirhem artırılarak en son okkası 1 akçaya olacak 
Ayakkabılar: Çizmecilere bilirkişileri ve şehrin ileri gelenleri ile bütün Müslümanlar mecliste bulundurulup çizme ve başmak (kundura) durumu araştırıldığında eski zamanda uygulanan kanun e narh bulunmayıp bugün oy birliğiyle şöyle narh konuldu ki, yirmi iki akçaya alınan kırmızı sahtıyanın çizmesi, otuz akçaya olacak. 
Sığır Yoğurdu: İki büyük çömleği bir akçaya olup her çömleği iki okka yoğurt alırmış. Teftiş edildikde eski kanundan eser bulunamadı. Şehire süt getirenler de evvelki gibi mahalle mahalle gezip satacaklar. Kimisini şehirli ve kimisini yoğurtçular alacak. Ve yoğurtçu dükkanı üç yerde olacak. Ve şehrin dışında süt getirenlere karşı çıkıp sütü dışarıda almayacaklar

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.