İlk tramvay rayda

İlk tramvay rayda

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Çek Cumhuriyeti'nden aldığı 60 yeni tramvayın ardından elde kalan Alman yapımı eski tramvaylardan 20'si Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da hibe edildi. Saraybosna'ya gönderilen ilk tramvay deneme seferine başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Çek Cumhuriyeti'nden aldığı 60 yeni tramvayın ardından emekliye ayrılan Alman yapımı eski tramvaylardan 20'si Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya bağışlandı. Tramvaylardan ilki düzenlenen törenle Saraybosna'da deneme seferlerine başladı. Geriye kalan 19 tramvayın ise deneme seferlerinin ardından Saraybosna'ya gönderilmesi planlanıyor.

aa_picture_20150512_5304275_high.jpg

İLK TRAMVAY RAYLARA İNDİ

60 eski tramvaydan 20'si 2014 yılının Eylül ayında Bosna-Hersek'li yetkililerle yapılan protokolün ardından Saraybosna'ya bağışlanılması kararı alındı.  Aradan geçen 8 aydan sonra eski tramvaylardan ilki geçtiğimiz haftalarda Saraybosna'ya gönderildi. Depolarda bakıma alınan tramvayların üzerine semazen figürleri çizildi. Tramvayların üzerine Konya ve Saraybosna yazıları da yazıldı. Raylara inen tramvaylarından ilkinin deneme seferleri ise düzenlenen törenle başladı. Saraybosna'da yaşanan savaş döneminde büyük zarar gören mevcut tramvaylar da Konya'dan gelen tramvayların hizmetine girmesiyle emekliye ayrılacağı öğrenildi.

20-1.20150513091956.jpg

SARAYBOSNA'DA ULAŞIMIN YÜKÜ AZALTACAK

Avrupa'daki ilk tramvay seferinin yapıldığı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da ilk tramvay 1895 yılında kullanılmıştı. Saraybosna'da 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta mevcut tramvayların büyük bir kısmı zarar görmüş, mevcut tramvaylar ise oldukça eski ve konforsuz hale gelmişti. . Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş şehir Saraybosna'ya hibe ettiği Alman yapımı tramvaylar toplu ulaşımın yükünü büyük ölçüde azaltacak.  Saraybosna halkı ise Konya'dan tramvay gönderilmesinden oldukça memnun. Çünkü Konya'dan gönderilen Saraybosna'da kullanılan mevcut tramvaylara göre kat kat lüks ve konforlu.  Saraybosna sokaklarında kullanılan şu an Alman ve Çek yapımı tramvaylara kısa bir süre içerisinde Konya'dan gelen 20 yeni tramvay daha eklenecek.

SARAYBOSNA HALKI MEMNUN

Saraybosna'da düzenlenen törende konuşan GRAS Müdürü Avdo Vatriç, Konya'dan gelecek 20 tramvayın, eskimiş 20 tramvayın yerine kullanılacağını ifade ederek, "Kardeş şehir Konya'dan Saraybosna'ya böyle bir bağış yapılaması bizleri çok sevindirdi. Konya geçmişte olduğu bugün de yanımızda oldu. Mevcut tramvayların büyük bir kısmı eskimişti ve savaşta büyük zarar görmüştü. Bu tramvaylar artık ulaşımın yükünü kaldırmıyordu. Konya'dan gelecek tramvaylar Saraybosna'da ulaşımın yükünü büyük ölçüde azaltacak. Depolarda tramvayların bakımını yaptık. Durak isimleri yazıldı. Üzerine Konya'nın sembollerinden semazen figürleri çizildi. Test sürüşü yaklaşık 24 saat olacak. Sorun olmadan testleri geçmeyi umut ediyoruz. Saraybosna halkı adına Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" dedi. Esad Mugajiç ise tramvayların modelinin eski olmasına rağmen oldukça temiz kullanıldığını belirterek, sürüş güvenliği testi başarıyla gerçekleştiği taktirde diğer tramvayların da Saraybosna'ya geleceğini söyledi. 

tramvaj.jpg

KONYA YENİ TRAMVAYLARA ALIŞAMADI

Alman yapımı eski tramvaylar Saraybosna raylarında hizmete girerken, Konya'da ise Çek Cumhuriyeti'nden alınan 60 yeni tramvay ise hala randımanlı olarak hizmet veremiyor. Yeni tramvaylar her gün arıza yapıyor ve kazalara karışıyor. Özellikle oturma düzeninden dolayı büyük tepki çeken yeni tramvaylarla ilgili her gün yeni şikayetler geliyor. Özellikle Otogar ve şehir merkezi arasında rayların hazır olmamasından dolayı tramvaylar beşik gibi sallanıyor. Büyük umutlarla alınan yeni tramvaylar, tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Konyalı, Saraybosna'ya hibe edilen eski tramvayları mumla arar hale geldi. Eski tramvaylarla ilgili şiirler bile yazıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin elinde kalan eski tramvayların akıbeti ise hala belli değil.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum