İlçe olmayı beklerken, tarih oldular

İlçe olmayı beklerken, tarih oldular

Büyükşehir Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Muhalefet milletvekilleri ise yasanın adaletsizlerle dolu olduğunu belirtti

Uzun zamandır tartışıyılan Büyükşehir yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kabul edilen tasarıda Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyeleri yer alıyor.

Tasarıya göre ayrıca; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırları oluyor. Bu illerde bulunan ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği ise sona erecek. Köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak. Bu yasadan büyük zararı ise Konya gördü. Kapanan 1591 beldeden 168'i Konya beldeleri arasında yer alıyor. Diğer önemli bir tartışma konusu ise 30 bin nüfusluk beldelerin mahalle olurken, 1800 nüfusa sahip ilçelerin ise  tüzel kişiliğinin korunması.

100 YILLIK BELDELER TARİH OLACAK

Büyükşehir Yasasına ise en büyük tepki muhalefet milletvekillerinden geldi. Yeni yasayla birlikte Türkiye'de 1591 beldenin kapanacağını ve bunlardan 168'inin ise Konya'da bulunduğunu kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Atilla Kart, bu yasadan en büyük zararı Konya'nın göreceğini söyledi. Bu kanunun özü itibariyle büyük adaletsizlikler içerdiğinin altını çizen Atilla Kart, “1.800 nüfuslu ilçeler ilçe olarak kalırken, 30 bin nüfuslu beldeler ise mahalle oluyor.  Yeniceoba, Aşağıçiğil, İçeriçumra, İsmil gibi asırlık beldeler tarih olacak. 30 bin nüfuslu Yeniceoba il olmayı hak ederken, mahalle olarak tarihe karışacak.  Halbuki bu beldeler 1912-1917 yılından bu yana varlar. Siz kalkıyorsunuz asırlık beldeleri mahalle yapıyorsunuz. Öte yandan nüfusu 2  binden aşağı olan ilçelere ise dokunmuyorsunuz. Taşkent,  Ahırlı gibi ilçelerin nüfusu 2 bini bile bulmuyor. Bu yasa ciddi adaletsizliklerle dolu” dedi.


Yasayla birlikte ayrılık tohumları ekildiğini ve sosyal adaletsizliğin artacağını belirten Kart, “Bu yasa ilçeler ve beldeler arasında ayrılık tohumları ekiyor. Bu yasayla birlikte sosyal adaletsizlik artacak. Bu yasa Türkiye için çok tehlikeli unsurlar içeriyor” diye konuştu.

HİZMETLERDE CİDDİ AKSAMA OLACAK

Merkezden beldelere hizmetin takip edilemeceğini vurgulayan Kart, “Konya bir İstanbul değil. Kocaeli ile İstanbul'un yapısı Konya'dan çok farklı.  Konya coğrafi açıdan Türkiye'nin en büyük ili.Hizmet götürürken aksamalar olacak. Merkezdeki ilçelere bile hizmet götürülemezken, 140 kilometre uzaklıktaki bir mahalleye nasıl hizmet götürecekler. Büyük bürokratik yükler ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte belediye başkanlarının yetkisinin artacağını ve bu durumun ciddi sıkıntılara sebep olacağına dikkat çeken Atilla Kart, “Belediye başkanları seçimle geldikleri için yetkileri artırılacak. Öte yandan valilere de yetkiler verilecek. Valiler ve belediye başkanları arasında yetki çatışması yaşanacak. Bu yüzden hizmetler aksayacak, yatırımlarda gecikmeler olacak. Kurumlar arası karmaşa doğacak” uyarasında bulundu.  

SİYASİ HIRS UĞRUNA TÜRKİYE BÖLÜNÜYOR

Yeni yasa ile birlikte 16 bin köyün tüzel kişiliğin kaldırılacağını aktaran Kart, şunları söyledi: “Köylerde orman işgalleri, maden arama gibi durumlarda mahkemeye gidiliyordu. Köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasıyla birlikte bunun da önüne geçecekler. Diyarbakır, Van, Şanlıurfa gibi illerde belediye başkanlarının yetkileri genişledi. Bu  Türkiye için çok ciddi tehlikeler içeriyor. Türkiye şu an diktatörlükle yönetiliyor. Başbakan siyasi hırslarına uğruna Türkiye'nin temelleriyle oynuyor. Başbakanın kişisel hırsları yüzünden Türkiye bölünüyor.”  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı veto etmesini beklediklerini kaydeden Kart, Cumhurbaşkanın bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Kart, Cumhurbaşkanın yasayı veto etmemesi halinde ise konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

BU YASA BÖLÜCÜLERİ SEVİNDİRİR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise Büyükşehir Belediye Yasası görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada bu yasayla birlikte özelilkle İmralı ve Kandil'in özerlik talebinin karşılandığını söyledi.  Teröristbaşının ve Leyla Zana'nın “yerel yönetimler güçlendirilsin, demokratik özerklik kabul edilsin” şeklindeki taleplerini hatırlatan Kalaycı, “PKK yandaşlarınca yönetilen belediyelerin, kamu kuruluşu oldukları halde, yasaları nasıl hiçe saydığı, terör üssü halinde nasıl pervasızca çalıştığı, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda ölen terörist cenazelerini örgüt bayrağı altında nasıl kaldırdığı ve bölücü terör örgütü nasıl desteklediği bilindiği halde bu yetkilerin neler doğuracağı ortada değil mi?” diye sordu.

KÖYLER İYİCE BOŞALACAK

Bu yasanın köylüyü daha da mağdur edeceğinin altını çizen Kalaycı, “Köylüyü onlarca vergi, harç ve katılma payı ödemekle karşı karşıya bırakacak bir düzenlemeyi bu tasarıda yapıyorsunuz. Köylü büyükşehir tarifi üzerinden de vergi ödeyecek. Evi arsası, arazisi, tarlası bahçesi için yüzde 100 artırımlı yani 2 kat emlak vergisi ödeyecek. Şehirde ne ise köydeki de aynı vergiye tabii olacak. Sizin adaletiniz bu mu? Bu tasarı, göçü hızlandıracak,  köyleri iyice boşaltacaktır” dedi.

Yasayla birlikte İl Özel İdaresi çalışanlarının da sürgün edileceğini öne süren Kalaycı, şunları kaydetti “İl Özel İdaresi çalışanları hiç olmazsa yeni kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına alınmalıdır. Geçen yıl kamu kurum ve kuruluşlarındaki sözleşmeliler kadroya alınmış, ancak il özel idareleri ve belediyelerde çalışan sözleşmelilere haksızlık yapılmıştır. Daha sonra, belediyeler ve il özel idarelerde çalışan sözleşmelileri yine, bizzat başbakan tarafından kadro sözü verilmesine rağmen bugüne kadar bu sözler yerine getirilmemiştir”

merhabahaber.com İBRAHİM BÜYÜKEKEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum