İkili şirketi dünya devi Targusa sattı

İkili şirketi dünya devi Targusa sattı

Konyalı kardeşler Remzi ve Fevzi Öten, 1999da Kaliforniada kurdukları Sena Cases isimli kılıf şirketini 20 milyon dolarlık ciroya ulaştırdı. İkili şimdi de şirketi dünya devi Targus sattı

Bilkent mezunu Konyalı kardeşler Remzi ve Fevzi Öten, 1999’da Kalifornia’da kurdukları Sena Cases isimli ‘kılıf’ şirketini 20 milyon dolarlık ciroya ulaştırdı. İkili şimdi de şirketi dünya devi Targus’a sattı.

Konyalı Remzi Öten, Bilkent’te Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimini tamamlamasının ardından yüksek lisans ve akademik kariyer için ABD’ye gitti. Kardeşi Fevzi’nin de Kaliforniya’ya gelmesinin ardından iki kafadar, buradaki iş olanaklarını araştırmaya başladı. Yıl 1999’du ve daha ortada ne iPhone ne tablet bilgisayarlar vardı.

Sony’nin yeni üretime başladığı PDA cihazlar yeni yeni ilgi uyandırmaya başlamıştı. Palm da avuç içi bilgisayarlarını henüz piyasaya sürmüştü. Öten kardeşler, kundura ustası dedelerinin deri işindeki başarısını akıllarına getirip, bu cihazlar için kılıf üretme fikrini hayata geçirdi. ‘Sena Cases’ adını verdikleri şirketi kurdular. Piyasada beğenilen bir marka haline getirdikleri şirketin asıl patlaması ise Apple’ın önce iPod mp3 çalarını ardından da iPhone’u piyasaya çıkarmasıyla gerçekleşti. Bu cihazlar için o kadar kullanışlı ve şık kılıflar ürettiler ki Steve Jobs kendileriyle anlaşma yapıp Sena Cases’i Apple’ın resmi deri kılıf üreticisi yaptı.

Sena, artık yıllık cirosu 20 milyon dolara ulaşan bir şirket haline gelmişti. Bu başarı, bu tür cihazların en büyük kılıf ve aksesuar üreticisi Targus’un da dikkatini çekti. 145 ülkede faaliyet gösteren dev firma, Konyalı kardeşlere reddedemeyecekleri bir teklif yaptı.

Yönetimde kalacaklar

50-100 milyon dolar bandında olduğu belirtilen teklifi kabul eden Öten kardeşler, şirketlerinin yüzde 100’ünü Targus’a devretmeyi kabul etti. Bu satın alma ile Targus, Sena, Michael Kors ve Dylan George gibi lisanslı markaları bünyesinde toplayarak pazar liderliğini ele geçirdi. Targus CEO‘su Michael Hoopis, Sena’nın kendine özgü çizgisini devam ettireceğini belirterek, Sena’ya Remzi Öten ve Fevzi Öten yönetiminde kalacaklarını söyledi.

Sena Case CEO‘su Remzi Öten, Targus’un küresel altyapısından yararlanarak, gerçek zanaatkârlar tarafından özenle üretilen ürünlerini tüm dünyadaki Apple tüketicilerine ulaştıracaklarını ifade etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.