Hamile kadınlara sigara uyarısı

Hamile kadınlara sigara uyarısı

Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğunu ve hastalıklara karşı daha duyarlı olduklarını ifade eden uzmanlar, bu yüzden hamilelerin kesinlikle sigara kullanmaması ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerektiğini

Özel Selçuklu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigaranın insan sağlığını birçok açıdan tehdit ettiğini söyledi.
Bebek bekleyen anne adaylarına sigaradan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunan Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigara kullanan kişilerin bebek sahibi olmaya karar vermeden çok önce sigarayı bırakmaları gerektiğini belirtti. Bu dönemde sigarayı azaltmak ya da sadece bu süreçte sigaradan vazgeçmek gibi düşüncelerin ise hiçbir faydası olmayacağını aktaran Hikmet Karabacak, bu sebeple zararları tamamen kanıtlanmış olan sigaranın tamamen terk edilmesi gerektiğini ifade etti.
“Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sistemi daha zayıf olur ve bazı hastalıklara daha duyarlı olabilirler” diyen Karabacak, şöyle devam etti: “Sigara içen annelerin bebeklerinde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamilelerin kesinlikle sigara kullanmaması ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekir. Sadece anne adayının değil babaların da bu konuda son derece özverili olması ve bebek kararı alındığı günden itibaren sigaradan vazgeçmesi gerekmektedir. Sigara içilen ailelerde yetişen çocuklar sigaraya daha yatkın olur ve sigaraya başlama yaşı bu ailelerin çocuklarında daha erken dönemde gerçekleşir. Sigaranın kullanımında genetik faktörlerde önemlidir. Öte yandan sigara genel kadın sağlığında da son derece önemli sorunlara neden olur. Sigara kullanan kadınlar daha erken menopoza girerler, doğum kontrol hapları kullanan ve sigara içen kadınlarda ise kalp krizi riski oluşur. Günde bir paket ve üzerinde sigara içen kadınlarda akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Sigara içen kadınlarda kısırlık problemleri daha fazladır. Sigara kullanan ve bebeklerini emziren annelerde süt oranı diğer annelere göre daha azdır ve daha kalitesizdir. Ayrıca sigara içen kadınlarda regl bozuklukları da daha sık yaşanır. Sigara erken yaşlanmaya ve cilt bozukluklarına sebebiyet verir.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.