Halkapınar gelişiyor

Halkapınar gelişiyor

Halkapınarda içme suyu ihtiyacı için DSİ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar sürerken, İvriz Barajı sahasındaki 59 hektarlık alanda ağaçlandırmaya devam edilecek.


Halkapınar Belediye Başkanı Hüseyin Mülazımoğlu yaptığı açıklamada, 1990 yılında ilçe olan Halkapınar'ın Konya'ya 170 kilometre uzaklıkta olduğunu, tarım ve hayvancılık dışında gelirlerinin bulunmadığını söyledi. 
Konya'ya uzak olmalarının yanı sıra nüfus olarak en küçük iki ilçeden biri olduklarını ve halen göç verdiklerini anlatan Mülazımoğlu, şunları kaydetti: 
''İvriz Barajı'nın 1984 yılında inşasının ardından toprakları sular altında kalanlar bölgeyi terk etmiş. Baraj yapmadan önce 4 bin 500 olan nüfus, bugün 2 bine kadar geriledi. Bölgede sanayinin, fabrikanın olmaması nedeniyle gençlerin göçü önlenemiyor. Sadece tarım ve hayvancılık ile olmuyor. Başka gelir kaynaklarının olması gerekiyor. Dışarda yaşayanlarla birlikte toplamda 15 binin üzerinde Halkapınarlı bulunuyor. Bunun sadece 2 bini burada, geri kalanı başka illerde, ilçelerde yaşıyor.'' 
İlçeyi geliştirmek, halkına günümüz şartlarında yaşama imkanı sunmak için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Mülazımoğlu, 5 yıllık görev süreleri boyunca yıllardır yapılamayan hizmetleri gerçekleştirdiklerini anlattı. 
Çöp arabası, konteynerleri aldıklarını, Hükümet Konağı inşaatını bitirdiklerini, 8 derslikli okul yaptırdıklarını belirten Mülazımoğlu, ''Bozuk yollara kilitli taş döşedik. 2 kilometre yeni yol açtık. TOKİ ve belediyemiz işbirliği ile 288 konut yapıldı. İlçenin tanıtımı ve kültür alışverişi için Sıla Şenliği Festivali düzenledik'' dedi. 
İlçeyi daha modern yaşanabilir bir yer yapmak için çalışmalarının süreceğini dile getiren Mülazımoğlu, şöyle devam etti: 
''İçme suyumuz uzaktan, İvriz kaynağından elektrikle geliyor. DSİ ile yapılan ortak çalışmalar sonucu yer altından 320-350 metre derinlikten su çıkaracağız. Bu bizim maliyetlerimizi çok düşürecek. İlçenin kanalizasyonu yüzde 90 tamamlandı, geri kalanı da hemen bitireceğiz. Önemli caddelerimizi asfaltlayacağız. Eski yollarımıza kilitli taş döşeyeceğiz. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü ile ilçeye bir yüksekokul kurulması yolundaki görüşmelerimiz sürüyor. Herşey olumlu gidiyor. Tarım ve hayvancılık üzerine bir yüksek okul ilçeyi çok değiştirir.'' 
İvriz Barajı sahasını daha fazla yağmurun gelmesi ve ilçe halkına yeni piknik alanı oluşturulması amacıyla geçen yıl ağaçlandırmaya başladıklarını belirten Mülazımoğlu, 10 hektarlık alana 12 bin fidan diktiklerini söyledi. 
Önümüzdeki dönem 49 hektarı da ağaçlandıracaklarını ve bölgede toplamda 120 fidanı toprakla buluşturmuş olacaklarını vurgulayan Mülazımoğlu, ''Bu ağaçlandırma bölgedeki iklim açısından büyük fayda sağlayacak. Göçü durdurmak için her şeyi yapıyoruz ancak emekliler dışında geri dönen yok. Bütün amacımız göçü önlemek ama başaramıyoruz. Fırsat kolluyorum. Bir yatırımcıyı ikna edebilsem Halkapınar'a fabrika kurduracağım. Umarım gelecekte bunu da başarabiliriz'' dedi. 
Mülazımoğlu, Halkapınar'da elma, armut, kiraz ve üzüm gibi ürünlerin yetiştirildiğini genelde de meyve bahçelerinin dağlık alanlarda olduğunu belirterek, düz alanlarda hububat üretimi yapıldığını, ağaçlandırmanın bölge üretimine büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.