Hacı olmanın mutluluğu

Hacı olmanın mutluluğu

Kutsal topraklara giderek hac ibadetini yerine getiren hacılar, yurda dönmeye başladı

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden Konyalılar da geri gelmeye başladı. Konya'ya gelen ilk hac kafileleri Havaalanı'nda mutluluk gözyaşları arasında karşılandı. Konya Havaalanı'nda yoğunluk nedeniyle otopark tamamen dolunca, araçlar yol kenarlarına park edildi. Havaalanı önünde hacıların yakınları uzun süre, kapıdan kendi tanıdıklarının çıkmasını bekledi. Kutsal topraklardaki dini vecibelerini yerine getiren vatandaşlar ise hacı olarak geldikleri Konya'da yakınları tarafından büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılandı.

Karşılama töreninin ardından Konya'da gelenek olduğu üzere hacılara ve yakın akrabalara hacı yemeği ikram edildi. Konya'dan hacca giden ve 45 gün boyunca kutsal topraklarda görevini yerine getiren Mustafa Ceran, “Hac ibadetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şu an duygularımı anlatmakta zorlanıyorum. Elhamdülillah Allah bana da nasip etti. Kutsal topraklara gidip hac farizasını yerine getirdim. Orada geçirdiğim 45 gün, hayatımın en güzel günleriydi. Hz. Peygamber'in yaşadığı İslam'ın nurunu dünyaya yaymaya başladığı toprakları gidip görmek gerçekten anlatmaya sığmayacak ve ancak yaşayanın bilebileceği şeyler. Allah gitmeyenlere de kutsal topraklara gitmeyi nasip etsin” diye konuştu.

Hac ibadetini yerine getirdikten sonra Konya'ya gelen Alime Ceran da, “Şükür, Allah bizlere de hacı olmayı nasip etti. Şu an yaşadığım mutluluğu kelimelerle anlatamam. Allah gitmek isteyen bütün kardeşlerimize kutsal topraklara gitmeyi nasip etsin. İnsan orada geçen vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyor. Biz de kutsal topraklardaki günlerimizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık. Bol bol ibadet edip tövbe ve istiğfarda bulunduk. Allah'a ne kadar şükretsem azdır. Diğer taraftan Konya'daki ailemi, akrabalarımı ve yakınlarımı da özlemiştim. Hacdan gelince hem buradaki yakınlarımız hem de biz, gözyaşlarımızı tutamadık. Bunlar sevinç gözyaşlarıydı. İnşallah tekrar gitmek nasip olur. İnşallah tüm Müslümanlara kutsal topraklara gitmek nasip olur” ifadelerini kullandı.

Hacca gönderdiği abisi ve yengesini karşılayan ve hacı yemeği ikram eden Ramazan Ceran da, “Akrabalarımın hac ibadetini yapıp Konya'ya sağ salim geri gelmelerinin mutluluğunu yaşıyorum. 45 gündür göremiyor, ancak telefonla bilgi sahibi olabiliyorduk. Büyük bir sevinç içerisinde kendilerini karşıladık. Allah kabul etsin, hac ibadetini yerine getirdiler. Biz de, Konya'da süregelen bir geleneği devam ettiriyoruz. Hacılarımız geldikten sonra onlar için bir yemek organize ettik. Tüm yakınlarımızı, eş ve dostlarımız çağırıp yemek ikramında bulunuyoruz. Bu vesileyle yaşadığımız mutluluğu onlarla da paylaşmış olacağız” dedi.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.