Güvenlik sistemlerine talep arttı

Güvenlik sistemlerine talep arttı

Hırsızlık olaylarındaki artışın, iş yeri ve evlerde kameralı güvenlik sistemlerine olan talebi son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 70 oranında artırdığı belirtildi.

 
Konya merkezli olarak faaliyet gösteren özel bir güvenlik sistemleri şirketinin genel müdürü Mükerrem Topal yaptığı açıklamada, çoğu yurt dışından ithal edilen güvenlik sistemlerinin teknik düzeylerinin her geçen gün geliştiğini söyledi. 
Yıllardır pek çok ev ve iş yerinde kullanılan güvenlik sistemlerinin, hırsızlara karşı mükemmele yakın koruma sağladığını anlatan Topal, bu sistemlerinin yararının zaman içinde giderek daha fazla anlaşılmasıyla kullanımının da o oranda yaygınlaştığını belirtti. 
Güvenlik sistemlerine talebin, her dönem, evlerden çok iş yerleri için geldiğini anlatan Topal, ''güvenlik sistemi içinde kullanılan kamera görüntüleri, yöneticiler tarafından, hırsızlara önlemden çok, çalışanların gün iş yerinde neler yaptıklarını, vakitlerini nasıl geçirdikleri kontrol etmek için kullanılıyordu'' dedi. 
Ev ve iş yerlerinde hırsızlık olaylarında artış gözlendiğini, bunun güvenlik sistemlerine olan talebi önemli oranda artırdığını vurgulayan Topal, ''Hırsız girince iş yeri ve ev sahibini cep telefonundan arayan, alarm gözlem merkezlerini haberdar eden güvenlik sistemlerine talep son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 70 arttı. Bunu büyük şehirlerdeki cihaz satışlarından anlıyoruz'' dedi. 
Tam donanımlı bir güvenlik sisteminin çalışma prensipleri hakkında bilgi veren Topal, şunları kaydetti: 
''Önce ev ya da iş yerine, içeriyi kör alan bırakmayacak şekilde gören kameralar yerleştiriyoruz. Bu kameralar, güvenlik sistemi devreye sokulduğu andan itibaren aktif hale geçer. Ayrıca söz konusu mekan, hareketi algılayan sensörlerle de kontrol altına alınır. İçeride, belli bir düzeyin üzerinde yapılacak olan hareketi algılayan kameralar görüntü kaydına başlarken, sensörler de aynı şekilde algıladıkları hareketi kişinin cep telefonunu otomatik olarak arayarak bildirir. Aynı anda bir diğer hırsızlık alarmı da belli bir ücret karşılığı ekstra hizmet veren, alarm gözlem merkezlerini haberdar eder. Böylece söz konusu iş yeri ya da eve, güvenlik güçlerinin en kısa sürede intikal etmesi sağlanır.'' 
Topal, güvenlik sistemlerinde binanın çevresini kontrol etmeye yarayan dış cephe kameraların da kullanıldığını, bir ya da birden fazla yerleştirilebilen bu kameraların da binaya giren kişi ya da kişiler hakkında daha detaylı bilgi edinilmesini sağlayarak, güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştırdığını belirtti. 
EV TİPİ OLANLAR 300 DOLAR CİVARINDA 
Kameralı güvenlik sistemlerinin kurulum maliyetinin yaklaşık bin dolardan başladığını, fiyatın, istenilen her ekstra güvenlik seviyesine ve kullanılan malzemenin kalitesine göre yükseldiğini anlatan Topal, kameralı olmayan, sadece alarm gönderen ev tipi güvenlik cihazlarının maliyetinin ise 300 dolar civarında olduğunu ifade etti. 
Pek çok kişinin güvenlik cihazı taktırmak için adeta hırsız girmesini beklediğini belirten Topal, ''en çok güvenlik cihazı talebi, evine ya da iş yerine hırsız giren kişilerden geliyor. Daha sonra da hırsızların girdiği ev ve iş yerinin komşuları, bu cihazları en çok talep edenler arasında ön sıralarda yer alıyor'' diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.