Gürsel Tekin: Yarın Başbakan 'Depremin Fıtratında Var' Demesin

Gürsel Tekin: Yarın Başbakan 'Depremin Fıtratında Var' Demesin

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, DSP hükümeti döneminde çıkarılan deprem vergisi kapsamında vatandaşların bugüne kadar 50 milyar lira ödediğini, bu paranın ise AK Parti iktidarı tarafından duble yollar için harcandığını...

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, DSP hükümeti döneminde çıkarılan deprem vergisi kapsamında vatandaşların bugüne kadar 50 milyar lira ödediğini, bu paranın ise AK Parti iktidarı tarafından duble yollar için harcandığını açıkladı. Tekin, "Ayrıca İstanbul’da 400’e yakın kamu alanı deprem dönüşümü ve kentsel dönüşümün dışında bırakıldı. Tamamen yandaşların havuz sermayesinin AVM’lerinin, rezidanslarının oldu. Uyarıyoruz; yarın meydana gelecek herhangi bir olayda Başbakan 'depremin fıtratında var' demesin.’’ dedi.

Gürsel Tekin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 66’sının fay hatları üzerinde yaşadığını hatırlattı. Bugüne kadar vatandaşların 50 milyar lira deprem vergisi ödediğini belirten Tekin, önümüzdeki günlerde Ankara, İzmir, Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’deki ranta kurban giden bu alanları açıklayacaklarını bildirdi.

1999 depremi sonrası İstanbul’da belirlenen yaklaşık 11 bin dönüm deprem sonrası toplanma alanının büyük çoğunluğunun imara açıldığını belirten Tekin, "Türkiye’nin yüzde 66’sı fay hatları üzerinde yaşamakta. DSP hükümeti döneminde çıkarılan deprem vergisi kapsamında vatandaşlar bugüne kadar 50 milyar lira ödedi. Kamu arazileri deprem dönüşümü kullanımı için ayrıldı. Ne yazık ki, AKP iktidarı topladığı vergileri duble yollar için harcadı. 50 milyar dolar vergi ranta dönüştürüldü. Başka bir ülkede olsa yetkili bakan hakkında dava açılırdı. Bu büyük bir suçtur. İnsanlarımız doğal afet kurbanı değil rant kurbanı oldu. Bugün İstanbul’da belirlenen ‘deprem toplama alanları'nın yandaşlara nasıl peşkeş çekildiğini açıklıyoruz. Önümüzdeki günlerde Ankara, İzmir, Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’deki ranta kurban giden bu alanları açıklayacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Tekin açıklamasını şöyle tamamladı: “İstanbul’da 400’e yakın kamu alanı deprem dönüşümü ve kentsel dönüşümün dışında bırakıldı. Tamamen yandaşların havuz sermayesinin AVM’lerinin, rezidanslarının oldu. Uyarıyoruz; yarın meydana gelecek herhangi bir olayda Başbakan ‘depremin fıtratında var’ demesin.’’ CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.