Filistin'in Büyükelçisi Maruf Konya'da

Filistin'in Büyükelçisi Maruf Konya'da

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in şu anda Filistin'de bir barış hazırlığı içinde olmadığını belirterek, ''Durum hala karmaşık halde'' dedi.

Maruf, Selçuk Üniversitesinde ''Filistin'in Geleceği'' konulu konferansa katılmak için geldiği Konya'da, Vali Osman Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti.
Maruf, Konya Valiliğini ziyaretinde, Filistin'e yardımlarından ve desteklerinden dolayı Konya halkına yerinde teşekkür etmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.
Filistin ile Türkiye'nin tarihi ve kültürel çok fazla ortak değeri olduğunu ifade eden Maruf, ''Biz bir zamanlar Osmanlı'nın parçasıydık. Osmanlı'dan ayrıldığımızdan beri İngiltere ve İsrail ile sorunlar yaşıyoruz, bu sorunlar da hala devam ediyor. Türk halkının son saldırılarda ülkemize verdiği destekler için teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.
Vali Aydın da ziyaretten mutluluk duyduğunu, Filistin'de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.
Gazze'de meydana gelen olayların Türk halkını derinden yaraladığını söyleyen Aydın, ''Konya halkı bu konuda çok duyarlıdır. Yapılan yardımlarla bir nebze olsun katkımız olmuşsa biz kendimizi mutlu addederiz. Filistin halkının sevinç ve hüzünlerini birlikte paylaşan bir halkız'' dedi.
Büyükelçi Maruf, daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.
Akyürek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Filistin ile Türkiye arasında büyük bir dayanışma ve güç birliğinin söz konusu olduğunu bildirdi.
Filistin'in dünyadaki bağımsız devletler arasındaki şerefli yerini alacağından kuşkuları olmadığını belirten Akyürek, şunları kaydetti:
''Filistin halkının bu savaşın sonunda güçlü bir kurtuluşa ereceğine inanıyoruz. Gazze'ye yapılan saldırıların ardından ilk yardım konvoyu Konya'dan gitmişti. Bu coğrafyadaki gönül birliği somut sonuçlarını mutlaka verecektir. Ziyaretin Konya ile Filistin arasındaki bağları güçlendireceğine inanıyorum.''
Maruf da Konya'ya ikinci kez geldiğini, Konya'da Filistin meselesine büyük destek verildiğini ve bu desteklerin kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.
''Biz kendimizi sizin bir parçanız gibi görüyoruz'' diyen Büyükelçi Maruf, şöyle devam etti:
''Gazze'de Türkiye çok büyük rol oynadı. Ateşkes için büyük çaba sarf eden Başbakan ve ekibine teşekkür ediyorum. İsrail şu anda Filistin'de bir barış hazırlığında görülmüyor. Durum hala karmaşık halde. İsrail'de yapılan seçimlerin ardından aşırı sağ bir parti seçmenden oy aldı. Bu parti bağımsız Filistin'i ve barış sürecini reddetmekte. Fakat şunu söyleyebiliriz ki bunlar tek oyuncular değildir. Ülkemizi terk etmeyeceğiz, orada kalacağız. Umarım ABD'de göreve gelen yeni hükümet barış sürecine katkıda bulunur.''
Belediye Başkanı Akyürek, Maruf'a ney ve Arapça tercümeli Mesnevi hediye etti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.